Adsense Ödeme Hesabı İptal Edildi!

Adsense ödeme hesabı konusunda zaman zaman kullanıcılar çeşitli sıkıntılar yaşıyor. Son günlerde e-mail kutularına gelen yeni bir bildiri çeşitli endişelere neden oldu. Gelen bildirimde kısaca “Adsense ödeme hesaplarından biri iptal edildi…” konusuyla ilgili. Bildiriyi alan birçok kullanıcı hemen Google Adsense destek ekibine ulaştı. Yardım topluluğu platformunda da birçok konu açıldı. Hatta bunlardan bazılarını ben cevapladım.

Alınan bildirim şu şekilde:

“Google AdSense ile ilişkili xxxx ödeme hesabınız kısa süre önce iptal edildi. Bakiyeniz ₺20,00 tutarından fazlaysa iptal edilen ödeme hesabının son ödemesini bir sonraki fatura döneminde alacaksınız. ₺20,00 tutarından az olan ödemeler işleme alınmaz. Google AdSense ile ilişkili olan, etkin durumdaki diğer ödeme hesapları bu durumdan etkilenmeyecektir.”

Yazımın konusu ise bu bildirinin ne olduğu ve önemi hakkında olacak.

Bu içeriğimdeki başlıklar:

Adsense Ödeme Hesabım İptal mi Oldu?

İlk olarak önemli bir uyarı olduğunu düşünmeyin. Bu bildirim birçok kullanıcıya gönderilmiştir. Gönderilme nedeni ise ödemeler konusunda yapılan yeniliktir.

Bilindiği gibi yakın zamanda YouTube platformu için ayrı ödeme hesapları oluşturdu. Bu nedenle YouTube dışı ödemeler için aktif olmayan Adsense ödeme hesapları iptal ediliyor. Yani iptal edilen kısım sizin aktif olarak kullanmadığınız bölümdür. Zaten aktif şekilde kullananlar için bir konu oluşmadı. O kullanıcılar halen kazanç elde edebiliyor. Uzun süredir Google Adsense kullanıcıysanız gelişmeleri takip ediyorsunuzdur. Adsense alanı ilk zamanlar blog veya site sahipleri için kullanılırdı. YouTube’un gelişmesi ile artık video içerik üreticileri de kazanç sağlamak için Adsense platformunu kullanmaya başladı. Yani içerik geliştiriciler kanalını Google Adsense hesabına bağlayıp Adsense üzerinden kazanç elde ediyordu. Yapılan güncelleme ile YouTube ve klasik Adsense kazançları iki kısma bölünmüştür. Bu durumda da kullanılmayan kazanç kanalınız kapatıldı. Kapatılma durumunda bir kaybınız olmadı. Çünkü kapatılan kısım zaten size gelir sağlamayan yoldu.

Hemen Adsense Ödeme Hesabı Kontrolünüzü Yapın!

Bu durumda Adsense ödeme hesabını iki kısımda ele alıyoruz:

  • Birinci durum web site üzerinden gelir elde edenler,
  • İkinci durum ise YouTube üzerinden kazanç sağlayanlar,

her iki durumda da ödeme hesabına göz atalım.

Klasik Ödeme Hesabına Bakış

Blog veya web siteniz üzerinden gelir elde ediyorsanız sizin alanınız bu kısımdır. Bu alanda gelir hesabınız ile ilgili ayarları görebilir ve güncellemeler yapabilirsiniz.

YouTube Üzerinde İçerik Oluşturanlar İçin Ödeme Hesabı

Eğer kullandığınız Adsense hesabınız aktif olarak YouTube içinde kullanılıyorsa ek bir ödeme hesabı bulunacaktır. Diğer bir ifade ile Google Adsense hesabınız ile iki alanda kazanç elde edebilirsiniz. Bu durumda hem sitenizden hem de YouTube kanalınızdan kazanç elde ediyorsanız iki ödeme hesabı göreceksiniz. İki ödeme türünde de bir ödeme eşiği olduğunu unutmayınız. Son olarak “Adsense Alternatifi Siteler” başlıklı yazıma da göz atmanızı öneririm.

Bu içeriğimi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabilirsiniz. En güncel içeriklerim için Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarımı takip ediniz.

Sende Yorum Yap!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.