DİJİTAL ANALİZ NEDİR?

dijital-analiz-nedir-www-aliarior-comDijital analiz nedir derseniz, kısaca açıklamak gerekirse;

işletmenize ve rekabete ilişkin nitelik ve nicelik verilerinin müşterileriniz ve potansiyel müşterilerinize sunulan ve istediğiniz sonuçlara dönüşen çevrimiçi deneyimi sürekli olarak geliştirmek amacıyla analizidir.

Dijital analizin en önemli adımlarından biri, nihai işletme hedeflerinizin neler olduğunu ve bu sonuçları nasıl ölçeceğinizi belirlemektir. İnternet dünyasında, yaygın olarak görülen beş işletme hedefi vardır:

  •     E-ticaret siteleri için, belirgin amaç ürün veya hizmet satmaktır.
  •     Satış oluşturmayı hedefleyen siteler için, hedef satış ekiplerinin olası satışlara dönüştürebileceği kullanıcı bilgilerini toplamaktır.
  •     İçerik yayıncıları için, hedef etkileşim ve sık ziyareti teşvik etmektir.
  •     Çevrimiçi bilgi veya destek siteleri için, kullanıcıların ihtiyaç duydukları bilgileri doğru zamanda bulmalarına yardımcı olmak birincil derecede önemlidir.
  •     Marka bilinci oluşturma siteleri için temel hedef, bilinirliği, etkileşimi ve bağlılığı artırmaktır.

Herhangi bir web sitesi veya mobil uygulamada, işletmenin hedefleriyle bağlantılı kilit işlemler vardır. Bu işlemler, bir hedefin (örneğin bir e-ticaret sitesinde yapılan alışveriş) tam olarak yerine getirildiğini gösterebilir. Bunlar “makro” dönüşümlerdir. Bir sitedeki işlemlerden bazıları, bir müşterinin ana hedeflerinize tam olarak ulaşmadığını, ancak yaklaştığını da gösterebilir. E-ticaret örneğinden gidersek, e-posta kuponları veya yeni ürün bildirimleri almak için kaydolmak bu tür bir eylemdir. Bunlar “mikro” dönüşümlerdir. Siteniz için hangi deneyimlerin doğru sonuçları sağladığını anlamak amacıyla davranışa ilişkin daha fazla veriye sahip olmak açısından, hem makro hem de mikro dönüşümlerin ölçülmesi önemlidir…

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.