Facebook Instant Articles Nedir? Nasıl Kurulur?

Facebook yaptığı yenilikler ile her zaman gündemde kalmayı başarıyor. Aslında Facebook Instant Articles yani Facebook Hızlı Makale özelliği yaklaşık 2 sene önce sunulmuştu. Özellikle gelir arttırma konusunda oldukça işe yaradığını söyleyebilirim. Bunun en önemli nedeni ise Facebook Instant sayesinde içeriklerin normal hızdan yaklaşık on kat daha hızlı şekilde görüntülenebilir olmasıdır. Bu yazımda ise sizlere sıfırdan Facebook hızlı makale kurulumu nasıl yapılır sorunun cevabını vereceğim. Kolaylık olması bakımından aşağıda içindekiler kısmını oluşturdum. Böylece dilediğiniz konuya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu Yazımın İçeriği:

Facebook Instant Articles Nedir?

Bilgiğiniz Google AMP (Bakınız Google AMP Nedir?) kullanımına oldukça önem veriyor. Facebook bu verilen değerin önemini anlamış olsa gerek yaklaşık iki yıl önce Facebook Instant Articles yani Facebook Hızlı Makale özelliğini devreye soktu. Daha iyi fikir sahibi olmanız açısından aşağıdaki kısa videoyu izleyebilirsiniz.

Sistem aslında oldukça basittir. Aynen WordPress Cache sistemine benzetiyorum. Facebook sisteminde girdiğiniz içerikler depolanır. Bu sayede ise daha hızlı şekilde kullanıcıya sunulur ki yaklaşık olarak normal görüntüleme hızının on katı kadardır. Peki bu ne işime yarayacak diyebilirsiniz. Şöyle ki site hızının ziyaretçi memnuniyeti ile doğrudan alakalı olduğunu biliyorsunuz. Sırf bazı ziyaretçiler hızlı diye diğer siteleri tercih edebiliyor. İşte Facebook hızlı makaleler sayesinde içeriklerini kullanıcılarınıza daha hızlı şekilde sunmanız mümkün. Bu sayede daha fazla ziyaretçi ve kazanç elde etmeniz kolaylaşmış oluyor.

Bu uygulamanın bana göre en kötü yön ise sizin müdahale hakkınızın olmamasıdır. İçerikler tamamen RSS sayesinde aktarılmakta. Yani sizin kod ekleme gibi bir hakkınız bulunmuyor. Diğer yönü ise reklamların görülmemesidir. Belki buna çözüm bulmuş olabilirler ancak en son kullandığım da bu şekildeydi. Zaten Google AMP sisteminde de reklamlar sorundu. Daha doğrusu sınırlıydı diyebilirim. Tabi ki burada amaç kullanıcı ancak sitenin de gelirini engellememek gerekli diye düşünüyorum. Şimdi gelelim Facebook hızlı makaleler nasıl kurulur sorusuna.

Facebook Instant Articles Nasıl Kurulur?

Sitemi kullanabilmek adına öncelikle üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için buraya tıklayın. Karşınıza aşağıdaki şekilde görünen sayfa çıkacaktır.

Facebook Instant Articles Nasıl Kurulur?
Facebook Instant Articles Nasıl Kurulur?

Açılan sayfada “Sing Up” yazan yere tıklayın. Eğer Facebook hesabınız açık ise zaten hemen aşağıdaki gibi bir görüntü ile karşılaşacaksınız. Hesabınız açık değilse girmeniz istenecek sonrasında yine aynı sayfaya geleceksiniz.

Facebook Instant Articles Başlangıç Kısmı
Facebook Instant Articles Başlangıç Kısmı

Yukarıdaki sayfada size varsa olan sayfalarınızdan birini seçmeniz veya yeni sayfa oluşturmanız şeklinde yönlendirme yapılacak. Sayfanızı seçtikten sonra onaylamak için sizden Hızlı Makale Koşullarını kabul etmeniz istenecektir. Bu aşamayı geçmek için bunu onaylamak zorundasınız. Onay işleminden sonra size sayfada “Artık hızlı makaleler için yayınlama araçlarına erişebilirsin. Hızlı makaleler kütüphaneni oluşturmak için sonraki adımları takip et.” şeklinde bir uyarı göreceksiniz. Devam diyerek bir sonraki sayfaya geçin.

Facebook Instant Articles Site Ekleme
Facebook Instant Articles Site Ekleme

Yukarıdaki gibi bir sayfa ile karşılaşmış olacaksınız. Bu kısımda siten bağla yazan yere tıkladığınız zaman size meta kodu vermektedir. Bu kodu sitenize ekleyin. Sonrasında ise size RSS akış linkini ekleyin. Devamında ise sitenize WordPress Plugin eklentisini kurup verilen kodu girmeniz gereklidir. Ne yazık ki eklentiyi kurmanız ile işiniz bitmiyor. Kurulum sonrasında bir kaç ayar yapmanız gerekli. Öncelikle Facebook App ID ve Secret ID almanız gerekli.

Facebook App ID ve Secret ID Nasıl Alınır?

Öncelikle gözünüz korkmasın hemen ayarlama yapacağınızdan emin olabilirsiniz. ID’leri almak için öncelikle Facebook uygulama oluşturma sayfasını açmalısınız. Facebook hesabınızı öncesinden aynı tarayıcı üzerinde açmanız işiniz kolaylaştırır. Karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi varsa uygulamalarınız çıkacaktır.

Facebook App Ekleme
Facebook App Ekleme

Benim sahip olduğum iki uygulama olduğu için onlar görülmektedir. Eğer uygulamanız yoksa Yeni Bir Uygulama Ekle yazan yere tıklayıp uygulamanızı oluşturun. Sonrasında ise oluşturduğunuz uygulama yukarıdaki resimde olduğu gibi görülecek. Üzerine tıklayın ve aşağıdaki gibi sayfaya erişim sağlayın.

Facebook App ID Nasıl Alınır?
Facebook App ID Nasıl Alınır?

Resimde gördüğünüz gibi Facebook App ID üst satırda altında ise App Secret görülmektedir. App Secret kısmını görmek için Show yazan yere tıklamanız yeterlidir. Sonrasında ise aldığınız kodları eklentide istenilen yerlere girin.

Daha sonra ise WordPress Plugin eklentisinde Styles kısmına gelin ve logonuzu yükleyin. Bilmeniz gereken ise en iyi logo boyutlarının 690 x 132 boyutlarında olduğudur. Bir diğer konu ise makalelerin yayımlanması için sitenizde en az on içerik oması gerektiğidir. İçeriklerinizi gönderdikten sonra değerlendirilmeye gidecektir. Değerlendirme süresi en fazla 5 gün sürdüğünü biliyorum. Duruma göre daha erkende dönüş yapılmaktadır. Onaylama sonrası sayfanızda tebrikler şeklinde yeşil bir bildirim yazısı göreceksiniz. Son aşamada ise yapmanız gereken Auto-Publishing From RSS Feed kısmını açmanızdır. Böylece girilen her içerik otomatik olarak eklenecektir.

Wordpress Dışındaki Sitelerde Facebook Instant Articles Nasıl Kurulur?

Sizlere bu kısma kadar ilgi alanım olan WordPress için Facebook Instant Articles kurulumunu anlattım. Peki WordPress sistemi kullanmayan sitelerde Facebook Instant Articles kullanılmaz mı? Elbette kullanılabilir. Ancak bu konu hakkında kodlama bilmeniz gerekli. Diğer bir yol ise uzman bir yazılımcıdan yardım alabilirsiniz. Yapılacak işlem ise RSS parametlerinizi uygun şekilde değiştirmektir. Bu konu hakkında Bionluk.com freelance servislerden yararlanabilirsiniz.

Bu yazımda sizlere Facebook Instant Articles sistemi ve nasıl kurulduğu hakkında bilgi verdim. Eğer yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ayrıca beni Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.