Google AMP Nedir?

Daha önce SEO konusunda “SEO ve Doğallık” konusunda bilgilendirme yapmıştım. Öncelikle yazıma buradan ulaşıp SEO konusunda bilgi alabilirsin. Konuya SEO’dan girmemin nedeni ise AMP denilen sürümün SEO açısından önemli olmasıdır. Google AMP nedir dediğimiz de, Google AMP nedir dersek açılımı klasik olarak İngilizce olan “Accelerated Mobile Pages” kelimelerinden oluşmakta. Türkçe olarak “”Hızlandırılmış Mobil Sayfalar” olarak çevrilebilir.

Google, artık AMP kullanımına aktif olarak başladı. Sürekli bir şekilde kendini güncelleyen Google, bu güncelleme ile mobil kullanımı daha kullanışlı hale getirmeyi hedeflemekte. Google mobil sayfalar için  AMP uygulaması özellikle SEO konusunda oldukça önemlidir. Hatta büyük siteler bu uygulamaya geçti. Bunun anlamak için bir haber konusu Google arama motoruna yazdığınız zaman adres başında AMP yazmakta. Bu şekilde anlaşılabilir.

Siteniz için AMP uygulaması yaptığınız zaman Webmaster Tools üzerinden görebilirsiniz. Uygulamadan önce sayfanız aşağıdaki şekilde görülecektir.

Webmaster Tools AMP Nedir?
Webmaster Tools AMP Nedir?

Google AMP nedir denildiğinde kesin bilgilere sahip olunmasa da bu konu hakkında Google oldukça ciddi. Hatta kişisel görüşüm ve eminim bir çok kişide aynı fikirdedir, Google AMP özelliğini kullanan siteleri biraz daha önlere taşınıyor. Tabi ki Google’dan bu yönde resmi bir açıklama yok. İlerleyen günlerde de bu yönde açıklama yapması pek sürpriz olmayacaktır.

Neden Google AMP !

Google neredeyse internet ortamında tek söz sahibi diyebilirim. Doğal olarak geleceği gören ve yönlendiren tek merkez konumunda. Durum böyle olunca AMP konusuna verilen önem biraz daha fazlalaştı. Mobil kullanımı sürekli artıyor ve bu durumda http istekleri de fazlalaşıyor. Bu durumun mobil üzerinden gelmesi ve mobil sitelerde bu duruma bağlı olarak düşüşler yaşandı ve hala yaşanmakta.

Google bu duruma çözüm olarak AMP sistemini devreye soktu. Şimdilik yeni olan bu uygulama ile mobil siteler daha sade ve daha hızlı olacak. AMP hızlı dememin sebebi ise bu sistem CSS kodlarını en üst düzeyde kısıtlıyor ve bunun yanında JavaScript ve HTML kodlarına izin verilmemesi. Bu durumda özel bir uygulama yapmanız gerekiyor. İlerleyen günlerde sadece bu geçiş işi sektörde ayrı bir bölüm bile olabilir.

AMP kullanımı wordpress kullanıcıları açısından oldukça basit duruma indirgenmiş. Hatta şuan aktif bir çok eklenti bulmak mümkün. Diğer yazılım tabanları için uzun uğraşlar gerektiren kodlama ayarları yapılması gerekmektedir.

WordPress için Google AMP Nedir? ve Eklenti Kurulumu Nasıl Yapılır?

Konu wordpress olunca kolaylıklar peşinden geliyor. “WordPress’te her şey bir eklentiye bakar” sözümü kanıtlar niteliğinde bir eklenti kullanımı ile bu işi halledebilirsiniz. WordPress için Google AMP nedir dersek sadece iki eklenti ile yapacağınız uygulama diyebiliriz. Burada size başka sitemde kullandığım ve sonuç aldığım eklentileri önereceğim.

WordPress arayüzüne giriş yaptığınız zaman sol tarafta “Eklentiler” kısmını göreceksiniz. Hemen “Görünüm” sekmesinin altındadır. Tıkladığınız zaman karşınıza sitenize yüklenmiş eklentileri göreceksiniz. Bu sayfanın üst kısmında ise “Yeni Ekle” kısmı var. Bu kısma tıklayarak eklenti arama ve yükleme sayfasına yönleneceksiniz.

Eklenti arama kısmına istediğimiz eklentinin adını yazıyoruz. Eklentinin adı “AMP” ve görünümü aşağıdaki gibi.

Wordpress AMP Eklentisi
WordPress AMP Eklentisi

AMP eklentisini yükledikten sonra sizden kurulumu tamamlamak için bir eklenti daha isteyecektir. Bu eklentimizin adı ise “Accelerated Mobile Pages” görünüşü aşağıdaki resimdeki gibi.

AMP For WP
AMP For WP

Daha sonra bunların ikisini de aktif yapıyoruz. Bu aşamadan sonra eklentiler kuruldu. Ancak işimiz bitmedi. Eklentilerin kurulumundan sonra wordpress panelimizin sol kısmında genelde alt kısımda “AMP” menüsü görülecek. Bu yeni menüye tıkladığımız zaman alt kısımda görüldüğü gibi bir ayar sayfası karşımıza çıkacak.

Wordpress AMP Menüsü
WordPress AMP Menüsü

Bu kısım ne yazık ki İngilizce dilinde. Bu konuda İngilizceniz yoksa Google translate işinizi görecektir. Şimdi burada size sitenizin AMP versiyonunda İngilizce görülen ve size kendi dilinize çevirme olanağı veren yerleri değiştireceğiz. Bunun için yukarıdaki resimde görülen ayar menüsünde “Translation Panel” kısmına tıklayın. Karşımıza aşağıdaki gibi bir ayar sayfası gelecektir.

Wordpress için AMP Türkçeleştirme
WordPress için AMP Türkçeleştirme

Kırmızı çizgiler içerisine aldığım yerlerde kendi dilinize göre değişiklik yaparak ayarlayabiliyorsunuz. Ben Türkçe olarak çevirisini yaptım. Dilerseniz sizde kendi dilinize göre çevirebilirsiniz. Eğer bu kısımlara dokunmazsanız eklenti kendi sistem dilinde yani İngilizce olarak gösterecektir.

Google AMP Sürümünde Reklam Yayınlama Olanakları

Bu eklentiler aynı zamanda 4 adet Google Adsense reklam yayınlama olanağı sunuyor. Bunun için yukarıdaki resimde görülen sol taraftaki ayar menüsünden “Advertisement” kısmına tıklayın. Sizden reklam boyutlarını ve gerekli yayıncılık ID numaralarını istemekte. Google Adsense platformunda tasarladığınız reklamın kodlarındaki numaraları buraya yazarak onaylamanız yeterlidir.

Son olarak eğer temanız mobil uyumlu değil ise sitenizi AMP versiyonuna yönlendirmek isteyebilirsiniz. Bunun için kontrol panelinden “Advance Settings” kısmına tıklayın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir.

WP AMP Ayarlama
WP AMP Ayarlama

Yukarıda kırmızı büyük dikdörtgen içine aldığım kısım bu şekilde ise yani “OFF” konumunda ise siteniz mobil cihazlarda AMP versiyonuna yönlendirilmez. Yönlendirilmesini istiyorsanız “ON” konumuna getirmeniz yeterli. Size tavsiyem eğer temanız responsive yani mobil uyumlu ise “OFF” konumunda bırakmanızdır. Genel olarak wordpress için Google AMP eklentisi kurulumu bu şekilde yapılabilmektedir.

Son olarak işi kaynağından öğrenmek adına Google Arama’da AMP ile ilgili yönergeler sayfasına göz atmanızı öneririm.

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.