Facebook Sayfa Beğendirme Taktikleri

Facebook hesabımızın önemi gün geçtikçe yani mağdur oldukça daha iyi anlamaya başladık. Herkesin bildiği bir program “profilinize kim baktı?” artık güvensiz olduğunu bilmeyen yok. Bu tür programlar sizin bilgilerinize yada çevrelerine bir şekilde zarar vermeyi hedeflemektedir. Peki özellikle son günlerde yoğun bir şekilde karşımıza çıkan “Facebook Sayfa Beğendirme Taktikleri” ne oluyor?

Bu Yazım İlginizi Çekebilir >> Facebook Reklam Verme Taktikleri

Sizin de elbette karşılatığını bir durum diye düşünüyorum. Facebook hesabınıza giriş yaparsınız karşınıza bir masum kedi, küçük bir çocuk, takımınızın bayrağı veya ülkenizin bayrağı çıkar ve altında da “beni beğenin, beğenmeyen bizden değildir…” gibi sizi beğenmeniz için zorlayıcı cümleler yazmaktadır. Bunun dışında da karşılaşılan durumlar oluyor tabi ki. Bir başka örnek ise size basit bir soru sorulur ve cevabı yorum kısmına yazmanız istenir. Üstelik cevabı biliyor olsanız bile size yanlış olduğu söylenir. Böylece yorum kısmı aktif şekilde mesajlaşma için kullanılır. Bu tür örnekleri çoğaltmak mümkündür. Tüm bunların hepsi yasal olmayan “Facebook Sayfa Beğendirme Taktikleri” olarak bilinmekte. Aslında bu yazımdaki amacım size veya çevrenize her hangi bir katkısı olmayan bir paylaşımı kim neden paylaşır, amacı nedir? bu sorulara benzer bir çok bilinmeyene ışık tutmaktır.

Facebook Sayfa Beğendirme Yöntemleri
Facebook Sayfa Beğendirme Yöntemleri

Bildiğiniz gibi Google sisteminin bir algoritma yapısına sahip. Bu yapıyı Google dışında kimse bilmemektedir. Peki konumuzla alakası nedir? Aynen bu sistem gibi sadece Facebook tarafından bilinen ve kullanılan bir yapıda Facebook algoritması mevcuttur. Size beğenmeniz için sunulan paylaşımlar ise tamamen bu algoritmik yapıyı saptırmaya yöneliktir. Peki neden bu şekilde bir girişim yapıyorlar? Bu sorunun cevabını anlayabilmek için öncelikle Facebook’un sayfalara nasıl baktığına bir bakalım.

Facebook Gözüyle Sayfalar

Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ve çeşitli mobil devrimler ile gereksinimler arttı. Sonuç olarak bu artışla beraber bir çok sistem kendi içerisine güncellemeler yaptı. Facebook ise bu güncelleme yapan sistemlerden sadece bir tanesi.

Sizin de dikkatinizi çekmiştir. Facebook sayfanızda haber akışı kısmında çevrenizin beğenileri veya paylaşımları tarihsel olarak dizilmiyor. Bunun yeri aynen Google gibi sizin ilginizi çekebilecek konular “Başlıca Haberler” başlığı altında size sunuluyor. Bu durumda önceleri ilgilenmediğiniz konulara son günlerde bir kere baktıysanız bile karşınıza ilginizi çekebileceği için çıkarılabiliyor. Bu iyi mi yoksa kötü mü tartışılır bir özelliktir.

Firmalar artık Facebook sayfalarına daha fazla önem vermeye başladılar. Dolasıyla Facebook Sayfa Beğendirme Taktikleri ilgi alanları oldu. Hatta kullanıcıların gözünde Facebook sayfası olan bir firma güvenilirlik puanını arttırıyor. Ancak bu yukarıda bahsettiğim güncelleme ile milyonlarca beğeniniz olsa bile başlıca haberler kısmında görüleceğinizin garantisini vermiyor. Mesela 1 milyon beğeni olan bir sayfanız var ancak gönderilerinizi sadece 100 bin kişi görmekte. Bazı paylaşımlarınız ise 300 bin kişi tarafından görülüyor olabilir. Bu tür rakamsal farkın oluşmasında elbette içeriğiniz paylaşılma oranı da etkili ancak temel neden Facebook algoritmasıdır. Aynen Google sistemindeki neyi nasıl gösterdiği bilinmeyen sistemin benzeri Facebook tarafından da kullanılıyor.

Facebook tarafından kullanılan bu algoritma, paylaşımınızın ne kadar kişi tarafından beğenildiği, ne kadar paylaşıldığı, kaç kişinin gizlediği ve toplamda ne kadar kişi ile iletişimde olduğunu gibi ince detayları dikkate almakta. Tabi ki bunların yanında daha bir çok faktör vardır ama temel olarak en çok etkileyen faktörler bunlardır. Bu sisteme göre siz ne kadar çok kişi veya sayfayla ilgilenirseniz buna göre ileride size gösterilecek “başlıca haberler” kısmı şekilleniyor. Buna göre neden bir paylaşımın size beğendirilmek istendiğini ufaktan çözmeye başladık demektir.

Facebook Sayfa Beğendirme Hilesi Anlaşılırsa Ne Oluyor?

Bu algoritma aldatma yöntemi firmaların veya kişisel hesap sahiplerinin işine yarıyor. Tabi ki Facebook tarafından fark edilirse sonuç hiç iyi olmuyor. Facebook politikalarına göre bu şekilde bir girişim yasaktır. Yapıldığı taktirde hesabınızın kapatılmasına kadar varan yaptırımlar ile karşılaşılır. Bu durumun bir tık ötesi ise bu tarz beğeni hilesi ile elde edilen beğeniler biriktirilerek başkalarına satılmasıdır. Bu şekilde sayfa satın alan firmaları bile gördüm ancak Facebook tarafından açıklanmadan isim vermek doğru olmaz. Hatta bu durumu fark eden Facebook ilgili kurumun sayfasını bile kapattı.

En tuhaf tarafı ise artık bu şekilde beğeni oluşturma ve satış işlemleri sektör haline geldi. İnternet ortamında anlaşıp parayı gönderiyorsunuz ancak çoğu zaman paranız uçup gidiyor. Sonuçta yapılan yasal değil ve herhangi bir kanıtınız yok. Üstüne bir bardak soğuk su içiyorsunuz.

Okumadan Geçin ki Katkınız Olsun

Bu şekilde özellikle çalışan haber siteleri de bulunuyor. Eğer sizde Facebook etkin şekilde faydalı bir sosyal araç olsun diyenlerdenseniz bu tür paylaşımlara itibar etmeyin. Alacağınız önlemler ile yasal olmayan Facebook sayfa beğendirme taktikleri kullanımının azalmasına katkı sağlayın.

İtibar etmeyin dememden kasıt hiç bir işlem yapmayın. Çünkü oraya yapacağınız kötü yorum bile paylaşımı yapan kişiye katkı sağlıyor. Bunun en bariz örneği önünüze kafası kesilmiş bir çocuk resmi koyulur ve sizin duygusal yönünüz kullanılarak beğeni veya etkileşim yapmanız beklenir. Hiç bir şey yapamayan bilinçsiz kullanıcılar ise “Ya kardeşim bu nedir?, Eliniz kırılsın vb.” gibi bir çok yorum yapar. Sonuç olarak tüm bu etkileşimler birileri için kazanç olmakta.

Paylaşımı yapan kişinin amacı ne sizin ilgi alanınız ne o kafası kesilen çocuğa karşı duyduğu acıma duygusu ne de size bir fayda sağlamak… Asıl amacı sadece Facebook Algoritmasını aldatmak ve istediği etkileşimi sağlayarak “Başlıca Haberler” kısmında sayfasının yada anlaşma yaptığı kişi, kurum ne ise onun görünmesini sağlamaktır.

Unutmayın bu şekilde yapılan beğeniler milyonlarca olsa bile bir an geliyor ve Facebook tarafından  fark ediliyor. Milyonlarca beğeni yerine ilgili ve bilgili bir kitlenizin olması firmanıza veya size daha çok katkı sağlayacaktır.

Facebook Sayfa Beğendirme Konusunda Başka Nelere Dikkat Etmeliyiz

En çok kullanılan taktiklerden yola çıkarak sizlere başlıklar altında nelere dikkat etmeniz gerektiğini sıraladım.

Uçuk Başlıklı Paylaşımlara Tıklamayın

Bu yasal olmayan yöntemi özellikle haber siteleri oldukça fazla şekilde kullanıyor. İlginizi çekebilecek bir başlık ile sizi siteye çekiyor ve sonrasında ise içi boş olduğunu görüyorsunuz. Bu tür yem başlıklar ne yazık ki yasal firmalara ait. Ancak şansınız varsa tabi bu tür haber başlığına tıklamışsanız kurtulmanız kolay. Bunun birde virüs içerikli iyi niyetli olmayanları var. Asıl korkmanız gerekenler onlar. Sonuç olarak aşırı derecede ilginizi çeken bir başlık ise Google üzerinde arayın ve inceleyin.

Uygulamalara Dikkat

Facebook üzerinden sizden bir test çözmeniz veya anket doldurmanız istenebilir. Burada çözmek istediğiniz test için tüm bilgilerinizin paylaşılması istenebilir. Yaptınız anket ise birilerine kazanç olarak gidebilir. Bu tür uygulamalardan uzak durmanız sizin açınızda daha güvenli olacak. Yukarıda bahsettiğim gibi geçtiğimiz yıllarda favori uygulama olan “Profiline Kim Baktı” tarzındaki uygulamaların kötü amaçlı olduğu ortaya çıktı. Siz, siz olun boş uygulamalardan uzak durun ve illa kullanacaksanız nelere izin verdiğinize dikkat edin.

Ayrıcalık Kazandıran Kodlardan Uzak Durun

Facebook yazılarınızın karakterini, rengini  veya herhangi bir ayrıcalık kazanmak istemez misiniz?  Bu şekilde bir ayrıcalık sunulsa zaten Facebook tarafından sunulur size. Bir başkasının size verdiği kodu ekleyerek bunu yapmanız imkansız. Sakın bu tür hilelere kanmayın. Uzak durun çünkü virüs barındırıyor.

Facebook Sayfa Beğendirme İçin Ücretsiz Hediyelere Dikkat

Facebook sayfa beğendirme taktikleri denildiğinde başı çeken bir aldatma yöntemidir. ” Dediğimi yap ödülü kap” tarzındaki tekliflerden uzak durun. Bedavaya size neden bir bilet veya telefon versin ki? Bu tür aksiyonlar tamamen dolandırıcılık amaçlı olup uzak durmanız iyi olacaktır.

Aklıma gelen bir kaç hususu sizlere aktardım. Yukarıda bahsettiklerim Facebook sayfa beğendirme taktikleri içinde geçerlidir. Son önerim ise insanlara zorla Facebook sayfa beğendirme yerine faydalı içerikler paylaşın. Bu durumda zaten hem beğenilecek hem de paylaşılacaksınız. Sizin de dikkatinizi çeken veya paylaşmak istediğiniz bir konu varsa yorum kısmından yazmanız yeterlidir.

Güncel içeriklerimden ilk haberdar olmak adına Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarımdan beni takip edebilirsiniz.

Bir Yorum

Sende Yorum Yap!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.