Küçük İşletmelere Google Web Sitesi Hizmeti

Bilindiği gibi ülkemizde dahil dünya üzerinde bir çok küçük çaplı işletme mevcut. Bu küçük işletmelerin ise neredeyse %  60 civarındaki kısmı hala web sitesi sahibi değil veya web sitesine ihtiyaç duymadıklarını düşünüyorlar. Bununla beraber web sitesi hizmeti için aldıkları fiyatların yüksek olması ihtimalide mevcut.  Google bu durumu fark etmiş olsa gerek ki web sitesi desteği sunuyor. Evet, küçük işletme sahibi olarak Google web sitesi desteği ile sizde bir web sitesi sahibi olabilirsiniz. Unutmayın ki bu hizmet sadece küçük işletme sahiplerine sunulmaktadır.

Google Web Sitesi Desteği Nasıl Alınır ?

Google her zaman kullanıcı dostu olmaya çalıştı ve çalışmaya da devam ediyor. Bununla birlikte gerek işletmeler için gerekse bireysel kullanıcıları için her zaman işe yarar içerikler ve araçlar sunmaya çalışıyor. Şimdi ise küçük işletmeler için ücretsiz tek sayfa formatında web sitesi hizmeti sunuyor. Yukarıda belirttiğim gibi Google, % 60 oranındaki web sitesi kullanmayan küçük işletmeleri dijital dünyaya çekmek istiyor. Bu sayede hem küçük işletmelere hemde kendi pazar hakimiyetinde kalıcılığı hedefliyor olsa gerek.

Google’dan ücretsiz web sitesi desteği almak için öncelikle bir gmail hesabınızın olması gerekli. İkinci nokta ise bir işletme olmalısınız. Şuan için bireysel kullanıcılara bu türlü bir hizmet yok.  Web sitesi hizmetine giriş için Google My Business sayfasını ziyaret etmeniz gerekli. Sayfayı açtığınız zaman sağ üst köşede yeşil renkli “hemen başlayın” yazısını göreceksiniz. Hemen buraya tıklayıp giriş yapın ve web sitenizi oluşturmaya başlayın.

Google Web Sitesi Hizmeti
Google Web Sitesi Hizmeti

Google Web Sitesi Hizmetinden Nasıl Faydalanırım ?

Öncelikle şunu belirteyim ki bir işletme olarak hangi sektörde olursanız olun daima tek sayfa bile olsa bir web sitesi sahibi olmanız gerekli. Web sitesi sahibi olmanız firmanız bulunabilirliği, satış hacminizin artmasını, müşteri gözündeki değerinizin artmasını vb. bir çok konuda önem kazanmanıza yardımcı olacaktır. Tabi ki ücretsiz sunulan hizmetler her zaman işinizi görmeyecektir. Hiç olmamasından en azından Google My Business hizmetinden faydalanmanız iyi olacaktır.

Tabi ki profesyonel olarak bir web sitesi sahibi olmanız daha önemlidir. Eğer işletme hayatınız boyunca dijital ortama girmek gibi bir hedefiniz yoksa Google hizmetinden faydalanın derim. Ancak profesyonel bir web sitesi sahibi olmak sandığınız kadar pahalı olmadığını bilin. Yeter ki çalışma için size uygun bir bir firma yada benim gibi serbest çalışan bulun.

Google My Business sistemi size uygun temalar sunar. Dileğiniz temayı seçerek işletmeniz için tek sayfa sitenizi kurabiliyorsunuz. Kurduğunuz site aynı zamanda mobil uyumluluk özelliğine de sahip oluyor. Alan adı yani domain ise Google’un ücretsiz sunduğu “http://sitenizinadi.business.site” şeklinde olmaktadır. İşletme adresinizi belirlemek ise bu sistem ile oldukça basit. Hatta işletmeniz için harita bile ekleyebiliyorsunuz. Bunun için ise “ayarlar” bölümünde  adres kısmına işletmenizin adresini girmeniz yeterlidir. Sonrasında ise “Google Arama ve Haritalarda Web Siteme Dönüştürün” seçeneğini seçip ileri demeniz yeterlidir. Sonuç olarak sizinde tek sayfa formatında bir işletme sitesi sahibi olacaksınız.

İşletme Siteniz İçin Alternatif Önerilerim

Öncelikli olarak bir alan adı almanız iyi olacaktır. Eğer “bireysel tarzda bir ofis açacağım ve başlangıç için site ücreti vermek istemiyorum” derseniz bir çok alternatif mevcut. İlk olarak Blogger hizmeti ile başlayabilirsiniz. sitenizinadi.com gibi bir alan adı alıp profesyonel bir Blogger alt yapısı ile site sahibi olabilirsiniz. Hatta daha önceleri yazdığım “Profesyonel Blogger Kurulumu” isimli rehberimden yardım alabilirsiniz. E-kitap formatındaki bu rehberi hemen Yandex üzerinden indirmek için tıklayın.

Diğer alternatif ise hiç bir ücret ödemeden WordPress.com ücretsiz blog açabilirsiniz. Tabi ki bunlar en basit şekilde kısıtlı hizmetler olmasıyla beraber bir işletme için kesinlikle önermediğim alternatiflerdir.

Son olarak kesinlikle bir işletme için ücretsiz sistemleri önermiyorum. İşletme sitenizi en uygun ve ekonomik olarak WordPress alt yapısı ile kurmanız mümkün. Bunun için “WordPress Site Kurulumu” konulu yazımdan yardım alabilirsiniz. Bunun dışında ben hazır şekilde sitemi isterim derseniz “WordPress Site Paketleri” sayfama göz atmanızı öneririm. Aklınıza takılan kısımlar olursa sorunuzu sormaktan çekinmeyin.

Google My Business yani Google web sitesi hizmeti hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Google yardım dökümanları sayfasından yararlanabilirsiniz. Yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanızı rica ederim. Ayrıca yorum ve önerilerinizi yazmaktan da çekinmeyin.

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.