İçerik Pazarlaması Neden Önemlidir?

Günümüzde dijital pazarlama denildiğinde ilk akla gelen yöntem SEO oluyor. SEO ve dijital pazarlamanın bir bütün olduğunu bundan önceki “Dijital Pazarlama mı Yoksa SEO mu?” başlıklı yazımda belirtmiştim. İçerik pazarlaması aslında SEO konusunun temelidir. Sonuç olarak Google’un yapısını düşündüğümüz zaman zaten backlink üzerine çalışan bir sistem olduğunu görüyoruz. Bu noktada ise içerik pazarlaması oldukça önem arz ediyor. Öncelikle içerik pazarlamasının ne olduğu ile başlamak isterim.

içerik Pazarlaması Nedir?

Kısa ve öz olarak belirtmem gerekirse içerik pazarlamasının bir marka veya kurumun hazırlayıp yayına sunduğu içerikler ile müşteri veya takipçilerine katkı sağlamasıdır. Tabi ki bu katkı sağlamanın temelinde reklam yattığını belirtmeliyim. Ancak bu reklam veya tanıtım direkt olarak okuyucuya yansıtılmaz. Yani içeriğe göz atan bir şeyler öğrenir ve fayda sağlarken diğer taraftan kurum kendisini lanse etmiş olur. Özellikle markaya değer katma çalışmasının temelini oluşturduğunu söyleyebilirim. Aslında içerik pazarlaması her ne kadar dijital gündemde kendini belli etse de 1895 yıllarda ilk olarak yapıldığı bilinmekte. Ancak günümüzde dijital pazarlama çalışmalarında bir hayli önem verilerek kullanıldığını görüyoruz.

içerik Pazarlaması Neden Önemli?

Biraz web işleri ile ilgi iseniz “içerik kraldır” sözünü duymuşsunuzdur. Evet gerçekten içerik kraldır ancak ne yazık ki tek başına değil. İçerik pazarlamasını SEO kurallarına dayandırılarak yaparsanız işte o zaman gerçekten “içerik kraldır” sözünün karşılığı verilmiş olursunuz. İçerik pazarlamasının en önemli özelliği insanların ilgi çekici bulduğu konuları okuması ve aynı zamanda da markanın reklamı yapmasıdır. Yani karşılıklı bir ilişkiye dayandığını belirtebilirim. Bu ilişkide çoğu zaman okuyucu içeriğin reklam amacı taşıdığını hissetmez. Neden derseniz kullanıcı aslında karşısında aradığı bilginin kaynağını görür. Yani okuduğu içerik marka veya hizmet ile ilgili olmayıp tamamen müşterinin ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak görülür. İşte bunu başardığımız zaman etkili sonuç alınabilecek bir içerik pazarlaması yapılmış olur.

içerik Pazarlaması Uygulamaları
içerik Pazarlaması Uygulamaları

içerik Pazarlaması Uygulama Yöntemleri Nelerdir?

Ülkem bazında düşündüğümüzde ise içerik pazarlamasının yeni yeni bir sektör haline geldiğini söyleyebilirim. Bir çok büyük firma artık içerik pazarlamasının ne denli büyük bir araç olduğunu anladı bile. Buna en iyi örnek artık neredeyse tüm büyük firmaların kendilerine ait bir blog sayfası mevcut. Bu kısımlarda ziyaretçilerin ihtiyaçlarını ve merak ettiklerini karşılamaya çalışıyorlar. Tabi ki bununla beraber muhteşem bir içerik pazarlamasını yapmış oluyorlar. Mesela bu konuda oldukça iddialı Coca Cola veya alış-veriş siteleri blog.gittigidiyor.com gibi çalışmaları gösterebilirim. Ülkemizde bu işin öncüsü Coca Cola gibi. Firma merakettim.coca-colaturkiye.com sayfası ile bu işi en iyi şekilde yapan kuruluşlardan biri. Bu sayfaları incelediğiniz zaman hiç birinde direkt bir reklam görmezsiniz. İşte içerik pazarlamasının püf noktası burada gözümüze çarpmış oluyor. Zaten siteleri incelediğiniz zaman ne demek istediğimi daha iyi anlamış olacaksınız.

Peki Sonuç Nedir?

Sonuçta içerik pazarlaması günümüzde her marka için zorunlu diye düşünüyorum. Ancak bu sayede kalıcı bir marka olgusu oluşturmak mümkün. Çünkü içerik pazarlamasının ziyaretçi ve marka iletişimi konusunda önemli bir köprü olduğunu biliyorum. Bir yorum olur, öneri olur ne şekilde olursa olsun illaki bir fayda sağlayacaktır. Bu kapsamda müşteri analizi yapılması daha kolay olacak ve nokta atışlı hizmet vermiş olacaksınız.

Son olarak belirtmek istediğim içerik pazarlaması için ayrı bir departman kurmanıza gerek. Bununla birlikte hazır makale satan yerlerden uzak durun derim. En iyisi size özel olarak belirlediğiniz konuda içerik hazırlayacak benim gibi freelance çalışan uzmanlardan yardım almanızdır. İçerik pazarlaması hizmetim hakkında bilgi almak için hemen iletişime geçebilirsiniz.

Yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ayrıca beni Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.