İndirim Kuponları ve Pazarlamadaki Önemi

İndirim kuponları ülkemizde yavaş yavaş kendini göstermeye başladı. Yurt dışında durum biraz daha ileride diyebilirim. Hatta bu konu üzerine TV programları bile yapılıyor. En son TLC TV‘de izlediğim bir programda, ABD’de sadece indirim kuponları ile 750 dolarlık alış-verişi 25 dolar’a yapan bir bayanı konu almıştı. Neredeyse bedava. Bu programı izledikten sonra bu yazıyı yazma kararı aldım.

İndirim kuponları müşteriyi satışa yaklaştıran en iyi adımlardan biridir. Genel olarak müşteriler elinde bir indirim kuponu mevcut ise onu kullanmak isterler. İki mağaza arasında kalan bir müşteri elindeki kupon hangi mağazaya ait ise ondan alış-veriş yapar. Bu bağlamda indirim kuponları kullanarak satış hacmini arttırmak mümkündür. Ayrıca bu strateji ile seçilen bir ürünün satışını da arttırmak sizin elinizde. Elinize mevcut olan ürünün satış hacmi düşük ise yapacağınız indirim kuponları ile bu ürünün satışını arttırabilirsiniz.

Özellikle online alış-veriş siteleri için indirim kuponları bulunmaz bir fırsattır. Yapılan araştırmalarda indirim kuponları sayesinde sepetten cayma oranları gözle görülür şekilde azalmıştır.

indirim kuponlarından nasıl avantaj sağlar?

Bildiğiniz gibi dijital pazarlama araçları ile hedef belirlemek mümkün. Dijital reklam araçları ile dilediğiniz bir ürüne veya kategoriye müşterilerinizi yönlendirebiliyorsunuz. İndirim kuponları ile bu başlı başına ürüne yönlendirme şeklinde olmaktadır. Yani odaklı alış-veriş yapılmasını istiyorsanız o ürün üzerine indirim kuponları sunarak hedefine ulaşmanız mümkün.

Teknoloji gelişmesi neticesinde artık tüketicilerde bilinçlendi. Bir ürün ihtiyacı olan müşteri artık online olarak arayarak bulabiliyor. Bu noktada satış yapmak için çok iyi bir fiyat strateji ile indirim kuponları sunmalısınız. Yapılan indirim kuponu ile hem yeni müşteriler edinebilirsiniz. Tabi ki bu aşama zaman gerektiren bir süreçtir. “İndirim kuponu yaptım hadi müşteriler gelsin” derseniz işiniz şimdiden zor diyebilirim.

Kısaca söylemek istediğim indirim kuponları aslında pazarlamacının eline geçmiş en iyi pazarlama silahlarından biridir. Bu noktada bunu iyi veya kötü kullanmak tamamen pazarlamacının elindedir. Eğer analiz doğru yapılır ve ona göre strateji belirlenir ise sonuç gerçekten gözle görülür derecede iyi olacaktır.

indirim Kuponları Önemini Artıyor

Öncelikle indirim kuponlarının neden önemli olduğunu anlamanız gerekli. Eğer sadece indirim kuponumuz olsun diye kupon dağıtacaksanız hiç uğraşmayın. Çünkü boşa zaman kaybı olacaktır. İndirim kuponları sadece müşteriye hoş görülmek ve bir ayrıcalık vermek için yapılmaz. Buradaki temel amaç belirlenen bir ürün veya hizmetin satış  arttırma kampanyası oluşturulması gibi düşünülebilir. Bu tamamen sizin hedefiniz ile ilgilidir. Sadece bir ürüne veya bir kategoriye uygulayabilirsiniz. Ülkemizde indirim kuponları diğer Avrupa ülkeleri gibi ilgi görmediğini bilmelisiniz. Ancak bu tabu yavaş yavaş yıkılmaya başladı. İndirim kuponları hakkında Fransa’da Saleduck firması tarafından bir araştırma yapılmış. Bu araştırma sonucuna göre yazımın giriş kısmında bahsettiğim gibi indirim kuponlarının sepet terketme oranını düşürdüğü gözlemlenmiş. Bin kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre indirim kuponu araması yapamadan alış-verişi tamamlayanların yüzdesi sadece %12 olduğu gözlemlenmiş. Tabi ki bu verileri ülkemiz için kullanamayız. Ancak bu zamanların geleceği çok uzak değil.

indirim Kuponu İstatistikleri

indirim Kuponu İstatistikleri

Dikkat ederseniz ülkemizdeki büyük çaplı firmalar bu indirim kuponlarının önemini anlamış gibi. Sık sık indirim kuponları dağıtan firmaları sizlerde biliyorsunuz. Tabi ki bunların büyük firmalar olması artı avantaj sağlayacaktır. Ancak şunu belirtmeliyim ki büyük küçük tüm ticari alanda indirim kuponlarının önemi oldukça büyüktür. Yakın gelecekte reklam kadar indirim kuponları da büyük bir önem kazanacaktır.

Sende Yorum Yap!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sınırlı Sayıda SEO Hizmeti İçin Proje Alımı Başlamıştır. Hizmet Detayları ve Sipariş İçin >>>TIKLAYIN
+