Google Adwords Nedir?

Google Adwords nedir yani daha doğrusu yeni adı ile Google Ads, aslında kullanmasını bilenler için muhteşem bir pazarlama aracıdır. Elbette ücretli hizmet verse bile sektörel anlamda iş yapmak için ne yazık ki kullanılması zorunlu sayılmaktadır. Elbette alternatifleri mevcut ancak istenen başarıyı elde etmek oldukça zordur.

Google Adwords Nedir? ve Neden Önemlidir?

Etkili bir reklam nasıl olmalı? Hangi özellikleri içermeli? bunlar gibi daha bir çok sorunun cevabını bulabileceğin yazımı buraya tıklayarak okumalısın.

Google dışında etkili bir reklam modeli düşünüyorsan Facebook’u önerebilirim. Peki Facebook reklam verme taktikleri nelerdir? Buraya tıklayarak bu konu hakkındaki yazımı okumalısın.

Şimdi gelelim konumuza. Google Adwords nedir? dediğimizde kısaca ile “Google devrimlerinden biridir” diyebilirim. 1993 yıllarında başlayan online reklamcılık macerası 2000’li yıllara geldiğinde Google Adwords dediği devrim ile yeniden şekillendi. İlk olarak arama sayfalarında reklam gösterimi ile başlatılan bu sistem zamanla geliştirildi ve günümüzdeki halini aldı.  Google bu hizmeti ile hem firmalar hemde kişisel site sahipleri oldukça iyi sonuçlar aldı.

Google Adwords Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Temel olarak üç şekilde kullanılmaktadır. Kısa açıklamalarıyla hangi şekilde kullanıldıklarını inceleyelim.

Google Arama Ağı Modeli

Sistemin ilk çıktığı andan beri yayında olan seçenektir. Google’la ait sitelerde Google.de, Google.fr, Google.com.tr vb. sayfalarda aramalarda gösterilen reklam modelidir. Genel itibari ile ürün veya hizmeti arayanlara ulaşmak için kullanılan reklam modelidir.

İş Ortakları Arama Ağı Modeli

Google yapısından bağımsız sistemlerde gösterilen reklam modelidir. Groups, Maps gibi arama seçeneği sunan Google siteleri bu modele girmektedir.

Görüntülü Reklam Ağı Modeli

Adından da anlaşılacağı gibi Google’n sahip olduğu ve bağımsız binlerce siteyi kapsayan kısmıdır. Bu sınıfa Youtube, Blogger, Gmail vb. sistemler örnek verilebilir. Google Adwords sisteminin en önemli özelliği ise dilediğiniz bir yayıncı sitedeki bölgeye reklam verebilme imkanıdır. Bu reklam modeli genel amaç olarak marka veya ürün bilinirliği amaçlar.

Google Adwords, reklam verenlere bütçe kontrol imkanı sağlamaktadır. Bu nedir derseniz, reklamlarınızın tıklama veya bin gösterim maliyetleri için günlük veya aylık bir bütçe belirleyebiliyorsunuz. Sektörün ve anahtar kelimelerinizin durumuna göre sistem kendisi otomatik olarak reklamınızı yayınlıyor. Bir diğer seçenek ise dilerseniz reklamınızın yayınlama saatini, hangi bölgede, hangi yaş grubuna göstermek istediğinize kadar çeşitli ince noktaları ayarlayabiliyorsunuz. Bu seçeneği ile Google Adwrods hem global firmaların hemde yerel küçük çaplı firmaların işleri açısından büyük önem taşıyor. Ayrıca sunulan adwords kelime aracı ile anahtar kelime analizleri yapabiliyorsunuz. Şimdi kampanya oluşturma ve ayarlama konularını inceleyelim.

Google Adwords Nedir? ve Çalışma Sistemi
Google Adwords Nedir? ve Çalışma Sistemi

Google Adwords Nedir? Bize Hangi Seçenekleri Sunabilir?

Bu soruya cevap olarak Adwords reklamları için kampanya ayarları menülerini ve işlevlerini belirtmem sanırım yeterli olacak.

Ağ Seçimi

Bu seçeneğimiz ile reklamımızı yayınlamak isteğimiz ve yukarıda söz ettiğim üç reklam ağından birini seçme imkanını sunuyor. Hedefinize göre bir reklam ağı seçebiliyorsunuz.

Cihaz Seçimi

Adwords kullanıcılarınız hangi platformda ise o alanda reklam verme imkanı sunuyor. Bunun için ise reklam vermeden önce hangi sistem üzerindeki kitleyi hedeflemek istediğinizi belirtmeniz yeterli.

Dil Seçimi

İşte en çok sevilen özelliği dil seçeneği. Kullanıcının arayüzünden hangi dili kullandığını bilir ve ona göre o dilde reklam sunma imkanı sunar. Yani dilediğiniz sunulan dillerden seçim yapma imkanı sunar.

Yer Seçimi

İster yerel ister ulusal çapta hizmet veya ürün sunun hiç fark etmez. Google Adwords herkese mükemmel çözümler sunuyor. Coğrafi olarak dilediğiniz semti, şehri, ülkeyi nereyi isterseniz orayı seçme imkanınız var. Reklamınız sadece oradaki kullanıcılar için görülecektir.

Bütçe Planlama

Normal reklam modelinde anlaşır ve ödeme yaparsınız. Sonrasında reklamınız yayınlanır. Google Adwords bu kuralı bozar nitelikteki bu özelliği ile her bütçeye uygun hizmet sunuyor. Sadece sizin belirlediğiniz günlük bütçeye göre reklamınız yayınlanır. Bazen çok az limiti aşma olabilir ancak ay bazında bu oran kesinlikle belirlediğiniz rakamı geçmez.

Teklif Belirleme İmkanı

Bu seçenek ile profesyonel olmayan reklam verenlerde kullanım açısından rahatlıkla reklam verebilir. Bu imkana göre dilerseniz tıklama başı maliyetleriniz (TBM) manuel olarak siz yönetebilir veya otomatik TBM ayarlama seçeneği ile sizin yerinize en iyi şekilde Google yönetebilir. İşte bu seçenek ile reklamınızdan en iyi performansı alırsınız.  Teklif türleri Google Ads sisteminde beş seçenek olarak karşımıza çıkar.

Google Adwords Nedir? Sisteminde Teklif Seçenekleri Nelerdir?

Manuel Tıklama Başı Maliyet : Bu seçenekte maliyetleri siz yönetirsiniz.

Otomatik Tıklama Başı Maliyet : Bu seçenekte maliyeti en iyi performans alacak şekilde Google belirler.

Bin Gösterim Başı Maliyet : Bu seçenek sadece görüntülü reklam sisteminde ayarlayabilirsiniz. Bin gösterim başı vereceğiniz ücrettir.

Geliştirilmiş Tıklama Başı Maliyet : Reklamınızdan en iyi sonucu alacak şekilde Google’ın reklam yönetim seçeneğidir.

EBM Teklifler : Maliyetinize sınır koyarak reklamınızdan en iyi performansı almanız için Google reklamınızı yönetme seçeneğidir.

Google Adwords Nedir? Hangi Yayınlama İmkanını Sunar?

Bu seçenek ile bütçenize göre reklamınızın yayın saatini ve yayın süresini siz belirleyebilir veya Google bırakabilirsiniz. Mesela akşam saat 20.00 ve 20.30 arası arası reklam yapma seçeneğini seçebilirsiniz. Yani hangi zaman diliminde en iyi verimi alıyorsanız o zamanı seçme imkanınız var. Ayrıca sürekli yayınlanmasını istediğiniz bir reklamınız var ise Google bütçenize ve sektör durumuna göre reklamınızı belirli aralıklar ile yayınlayabiliyor.

Ayrıca hazırladığınız reklam gruplarını “optimize et” seçeneği ile en verimli olan reklamın daha sık gösterilmesini de sağlayabilme imkanı sunar. Google Adwords temel olarak sizlere metin ve görüntülü olarak reklam yapma imkanı sunar.

Dönüşüm Takip İmkanı

Reklam verenler için en önemli imkan bence budur. Yatırdığınız paranın size getirisi nedir? Bu imkan ile takip edebilirsiniz. Sunulan bu seçenek ile, web sayfanızın dönüşüm oranını, tıkla ara gibi aramaların sonuçlarını, uygulama reklamı ise uygulamanın ne kadar indirildiğini, kampanyanın karını belirleme gibi bir çok analiz yöntemi geri dönüşümlerini takip altına alabilirsiniz.

Kısaca Google Adwords Nedir?

Kısaca pazarlamanın ölçülebilir ve kesin sonuca odaklanmış hali diyebiliriz. Unutulamaması gereken en önemli özellik ise Google Adwords sistemi kullanıcıyı koruyan bir yapıya sahiptir. Örneğin rakiplerinizin sizin reklamlarına tıklaması veya yazılım kullanımı ile size reklam maliyeti çıkarmasını istemezsiniz. Google analizi ile bu tür durumları tesbit eder ve belirlenen ücreti bir sonraki dönemde hesabınıza aktarır. Dolayısı ile paranız yine sizde kalır.

Bu yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabilirsiniz. Bununla beraber güncel içeriklerimden haberdar olmak için Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.