Reklamın Genel Özellikleri

Reklamın Özellikleri

Reklamın Genel Özellikle Neler Olmalıdır?

Reklam nedir? diye sorarsak kısaca bir ürünün veya hizmetin tüketicilere bir veya birçok kanallardan duyurulma biçimi olduğunu söyleyebilirim. Bildiğimiz gibi bir çok reklam çeşitleri mevcuttur. Peki bu hazırlanacak reklamların genel özellikleri hakkında nelere dikkat etmeliyiz? Bu yazımızda bu sorunun cevabını vereceğiz.

Reklamın, barındırması gereken temel özellikleri size yedi başlık altında açıklayabilirim. Bu başlıklar arttırılabilir olması reklamcının elinde olduğunu da söylememde yarar vardır.

  • Markayı Meşrulaştırmalıdır

Bir firma düşünelim ve bir ürün üzerine reklam versin. Bu firma ne kadar çok mecrada bu ürüne verdiği değeri dile getirirse tüketicinin o kadar çok ilgisini çekecektir. Bu kapsamda bir ürün reklamı ne kadar çok müşterinin ilgisini çekebilirse, müşteri o kadar çok ödeme yapmaya hazır hale gelir. Dolayısıyla müşterilerin sadık olmasını da sağlayacağı için bu özellik reklamımız da olmazsa olmazlardan olmalıdır.

  • Yaratıcı İfadeler İçermelidir

Reklamın tarihçesi, bize reklamın yaratıcılık ile doğrudan ilişkili olduğunu göstermektedir. Yaratıcılık denildiğinde ise reklamınızın görselli, kullanılın dili ve hatta kullanılan renkleri bile önem arz etmektedir. Tüm bunları kullanarak reklamınız markanızın duygusal ve fonksiyonel faydalarını ön plana çıkarmalıdır ki kullanıcı veya müşterilerinizin ilgisini çekebilsin.

  • Ekstra İmaj Yaratmalıdır

Reklamlar, bir firmanın veya ürünün ilgili kitlelere duyurulma biçimi olduğu kadar onların gözünde de imaj yaratacak özelliklere sahip olmalıdır. Bir kullanıcı reklamı gördüğü anda o firmanın bir imaja sahip olduğunu ve o ürün veya hizmetin bu imaj altında sadece bu firmadan çıkabileceğini anlamalıdırlar.

  • Karşılaştırma Özelliği İçermelidir

Etkin ve iyi bir reklamın özellikleri denildiği zaman öncelikli olarak o reklamın diğer rakip firmalarla uygun şekilde karşılaştırma yapması ve kullanıcıya neden bu ürün veya hizmete sahip olması gerektiğini en iyi şekilde anlatma özelliği aklımıza gelmelidir. Reklamın amaçları tabi ki öncelikli olarak ürün veya hizmetin satışının sürekliliğinin sağlanmasına yönelik olmasıdır. Yapılan bir reklamın daha önce belirttiğim gibi bir karşılaştırma özelliği ve kullanıcıyı ikna edici bir yönü yoksa rakiplerinizin yaptığı en küçük karşılaştırmalı reklam türü bile o kitleyi kaybetmenize neden olabilir.

  • Geniş Kitlelere Sunabilme Özelliği İçermelidir

Daha önceki yazılarımdan birinde Ağızdan Ağıza Pazarlama (WOMM) konusundan söz etmiştim. (Buradan inceleyebilirsin) Bu yöntem aslında en doğal ve en sadık kitlenin oluşmasında oldukça etkilidir. Aynen bu şekilde oluşturduğunu reklam tüm kitlelere ulaşmalı ve kulaklarının bir noktasında yer etmelidir. Kısaca ürün veya hizmet reklamınız çok rahat şekilde kamu önünde sunulabilmesi gerekmelidir ki tüm kitleye ulaşabilsin.

  • Harekete Geçirmeli

Reklamın fonksiyonları dediğimiz zaman en çok gözümüze çarpan ve reklamda olması gereken özellik harekete geçirebilme özelliğidir. Yani bir ürün veya hizmetini gören kitle, karşılaştığı reklam sonucunda sunulan ürün veya hizmete kesin olarak sahip olması gerektiğini hissetmelidir.

  • Şahsi Olmamalıdır

Reklam türleri arasında en çok dikkat edilmesi gereken bir özelliktir.Yani bu özellikte belirtmek istediğim, reklamını ulaşan kitleyi baskı altına almamalı ve onlara özgür oldukları hissettirerek sunduğumuz ürün veya hizmeti tanıtmalıyız. Bu tür özellik taşıyan reklamların, diğer daha fazla harcama yaparak sunulan baskıcı reklam türlerine göre daha etkili ve kalıcı kitle oluşumuna katkı sağladığı bilinmektedir.

Daha önce belirttiğim gibi bu maddeler reklamcının hayal gücü ile daha çok arttırabilir. Ben sizlere olmazsa olmazları aktardım. Bu özellikleri içermeyen reklam türlerinin sizlere ekstra maliyet olduğunu hatırlatmalıyım. Reklamın iyisi kötüsü olmaz deseler de ne yazık ki gerçekte durum bu değildir. Evet reklamın iyisi de kötüsü de olur ve bunların sonucu da markanızın varlığını oldukça köklü şekilde etkiler.

2 Comments

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.