İşinizi Büyütmenin Yolları

İster freelance olun isterseniz kurumsal bir firma olun sizde eminim işinizi büyütmenin yolları konusu sizinde ilginizi çekmektedir. Bu iş elbette kolay görülmeyebilir. Ancak o kadar da zor olmadığını söyleyebilirim. Doğru şekilde ve emin adımlarla ilerleyerek sizde işinizi çok iyi seviyelere taşıyabilirsiniz. Bu yazımda her kesime hitap edecek veya en azından bir fikir verecek işinizi büyütme yolları hakkında bilgi vereceğim. Özellikle teknolojinin gelişimi kullanarak uygun bir plan ile ilerleyerek bazen ücretsiz bazen de ekonomik şekilde işinizi nasıl geliştireceğinizi başlıklar halinde inceleyelim.

İşinizi Büyütmenin Yolları: Sitenizi Kurarak Başlayın

Özellikle iş dünyasına adım atmak konusunda yeni iseniz veya küçük bir işletme iseniz kesinlikle ilk adım bir web sitesi kurmak olmalıdır. Bu aşamada bütçenize göre bir çok platform bulabilirsiniz. Eğer köklü ve kazancı iyi bir firma iseniz binlerce lira verip özel kodlama yaptırmanın iyi bir fikir olabileceğini düşünebilirsiniz. Oysa bu oldukça yaygın bilinen bir yanlıştır. Günümüzde bir çok köklü firma artık WordPress sistemine geçiş yapmaktadır. WordPress sistemi dediğim bilinen WordPress.com blog sistemi değildir. Konunun daha iyi anlaşılması için aşağıdaki videoyu izlemenizi öneririm.

İşinizi Büyütmenin Yolları – WordPress Seçimi

Yukarıdaki videoda sizlere wordpress.com ve wordpress.org arasındaki farkı anlattım. Söz ettiğim wordpress.org sitesinden temin edeceğimiz yazılım ile kendinize ait profesyonel siteler kurabilirsiniz. Dilerseniz hemen WordPress Başlangıç Rehberi sayfamdan gerekli tüm bilgi alabilir ve kendi sitenizi kurabilirsiniz. Bunun dışında dilerseniz sizin yerinize sitenizi kurup anahtar teslimi yapabilirim. İhtiyaç halinde aliarior.com/iletisim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.

İşinizi Büyütmenin Yolları: Basit Ama Kullanışlı Tema Seçin

Bir web sitesi sadeliği kadar işlevliği ile dikkat çekmelidir. Buna en iyi örnek google.com sayfasını verebiliriz. Görüldüğü gibi oldukça sadece ve beyaz üzerine yapılmış bir ana sayfadır. Elbette Google bu sayfa üzerinde isterse reklam yayınlayabilirdi. Ancak bu tür bir yöntemi kendisi de onaylamıyor. Buradan çıkarılacak sonu ise seçeceğiniz tema hem sade hem işlevsellik bakımından oldukça ziyaretçi dostu olmalıdır. Aksi durumda gösterişli ve ziyaretçilerin kaybolduğu bir web sitesi uzun ömürlü olmayacaktır.

Tema seçiminde hazır tema kullanabileceğiniz gibi özel kodlama yaptırabilirsiniz. Benim önerim ise mythemeshop.com ve themeforest.com gibi sitelerden hazır tema alıp sitenize göre düzenlemeniz şeklinde olacaktır. Elbette ülkemizde bir çok WordPress tema satışı yapan siteler var. Bu sitelerden tema almayı düşünüyorsanız o temanın verdiğim yabancı tema sitelerinden alınması muhtemeldir. Genelde ülkemizdeki çoğu satıcı bu şekilde yapmakta. Elbette kendi kodlamasını satan firma veya kişilerde yok değil. Sonuç olarak önerdiğim yabancı siteler gibi kurumsal ve satış sonrası destek veren kişi ve kurumlar ile çalışmalısınız.

Firmanızı Haritalara ve Arama Motorlarına Ekleyin

Firma olun olmayın arama motorlu haritalarında yer almanız ziyaretçi ve dolayısı ile müşteri kitleniz için önemlidir. Ülkemizde en çok kullanılan Google ve Yandex arama motorlarına ait haritalara firmanızı mutlaka ekleyin. Bu işlemi sizin yerinize yapan bir çok dolandırıcı firma ile karşılaşmanız mümkün. Size yıllık üyelik tarzında fiyat verip ekleme yapacaklarını söylemekteler. Bu tür durumlara asla kanmayın. Google ve Yandex haritalarına firma ekleme işlemi için bilginiz var ise siz yok ise ücreti dahilinde bir firma veya freelance çalışan birine yaptırabilirsiniz. Bu noktada ise ödemenin Google veya Yandex’e değil işi yapanın el emeği olarak verildiğini bilin. Haritalara firma ekleme işlemi bir kere yapılır ve sürekliliği size bırakılır. Yani her yıl üyelik yenileme adı altında fiyat teklifi verenlerden uzak durun.

Dilerseniz firmanızı veya sitenizi sizin yerinize Google veya Yandex haritalarına ekleyebilirim. Bu hizmetim hakkında bilgi almak için Harita Kayıt Hizmetim sayfasından bilgi alabilirsiniz.

İşinizi Büyütmenin Yolları: SEO Uyumlu İçerikler ile Sitenizi Güçlendirin

Site kurunca hemen müşteri sayınızın artmasını beklemeyin. Sitenizin kodlama yönünden SEO uyumlu olması arama motorlarına dost olduğu anlamına gelse de sizi ilk sayfada gösterecekleri anlamına gelmiyor. İlk sayfada görünmek ve organik trafik çekmek için SEO yani arama motoru optimizasyon çalışmaları yapmanız gerekli. Bu çalışmaları özellikle içerik hazırlarken ve paylaşım yaparken dikkat etmelisiniz.

SEO uygulamaları konusunda belirli bir kural yoktur. Yani demek istediğim yöntemler bellidir ancak sürekli olarak değişim göstermektedir. Yani arama motorları ki özellikle Google SEO uygulamaları konusunda sürekli güncelleme yaptığı için sabit bir şekilde şunları yapın şeklinde kimse size tam olarak bilgi veremez. Çeşitli analiz araçları ile uygun bir plan dahlinde uzun süreli bir SEO uygulaması yaptırmanız en doğru seçim olacaktır. Bunun dışında SEO Uyumlu Makale Yazımı başlıklı içeriğimi incelemenizi öneririm. Güncel SEO içerikleri içinde aliarior.com/category/seo kategori kısmını ziyaret edebilirsiniz.

İşinizi Büyütmenin Yolları: Sosyal Medya Araçlarını İhmal Etmeyin

Elbette işinizi büyütmenin yolları oldukça çok ve saymakla bitmez aslında. Bu yollardan biri ise sosyal medya siteleridir. Günümüzde bir çok insan sosyal medya bağımlısı olacak seviyede bu mecraları kullanmaktadır. Hatta artık alış-verişlerini bile bu mecralar üzerinden yapmaktadır. Bu nedenle gerek kişisel siteniz gerekse kurumsal siteniz olsun kesinlikle sosyal medya üzerinde aktif olarak içerik paylaşımı ile ziyaretçileri yönlendirin. Hatta gerekli ise ücretli şekilde Facebook, Twitter ve Instagram gibi büyük mecralarda sponsorlu reklam verebilirsiniz. Üstelik gelişen modelleme yöntemleri ile verdiğiniz reklamlar sadece sizin belirlediğiniz ilgili hedef kitleye gösterilir. Bu sayede verdiğiniz reklam ücretini fazlasıyla geri alabilirsiniz.

Bu kapsamda başta size önerdiğim WordPress alt yapısı sizlere oldukça faydalı eklentiler sunmakta. Bir çok eklentiyi dilerseniz hemen mythemeshop.com ve themeforest.com adreslerinden veya WordPress sitenizdeki panelde eklentiler kısmında arayarak dilediğiniz eklentiyi indirip kullanabilirsiniz.

Bunun dışında çeşitli Facebook veya Google gruplarına üye olmak önemlidir. Forum siteleri de bu sınıfta değerlendirilebilir. Özellikle ürün ve hizmet satın almak isteyen kişiler artık internet üzerinde yorum arayarak almaya karar verir hale geldiler. Bu nedenle tüm platformlarda olmasa bile müşteri kitlenizin çok olduğu platformlarda aktif olmanız önemlidir.

Satış Ortaklığı Sistemini Kullanın

Eğer işinizi büyütme yolları konusunda satış ortaklığı yöntemini kullanmadıysanız oldukça fazla kazançtan mahrum olmuş olabilirsiniz. Satış ortaklığı yani affiliate marketing sistemi nedir derseniz kısaca söz edelim. Affiliate marketing sisteminde satış ortaklarınıza sitenizin takip edilebilir bir linkini vererek sizin yerinize pazarlama yapmasını istersiniz. Satış tamamlandığında ise başta belirttiğiniz oranda satış ortağınıza ödeme yaparsınız. Bu yöntemin bana şahsen kazandırdığı ise reklam giderlerimi bir hayli azaltmış olmasıdır. Kısaca satış ortaklığında binlerce kişi sizin yerinize reklamınızı yapar ve ürün, hizmet satışınızı tamamlar. Satış ortaklığı konusu ilginizi çektiyse buradan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Daha önceden belirttiğim gibi işinizi büyütmenin yolları saymakla bitmez. Bunun en başında ise hızlı bir site ki buda iyi bir SEO çalışması ile desteklenirse oldukça dikkat çekici şekilde sonuç alabilirsiniz. Bunlara ek Google Ads gibi reklam platformları üzerinden nokta atışı ücretli reklamlar verebilirsiniz. Bunların dışında çeşitli popüler sitelerde içerik pazarlama yöntemi ile işinizi büyütme yolları konusunda adım atabilirsiniz. İçerik pazarlama konusunda network ağımdaki siteleri ve bloğumu kullanmak isterseniz iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.  Yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ayrıca beni Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.