Online İş Fikirleri Önerileri

Online iş fikirleri arayışı özellikle pandemi dönemi ile birlikte arttı. Online iş modellerinin en büyük artısı zamandan ve mekandan bağımsız şekilde çalışabilme olanığıdır. Bu sayede hem kendinize hem de sevdiklerinize daha çok zaman ayırabiliyorsunuz. Elbette bu iş modelleri dışarıdan bakıldığı gibi kolay değildir. Eğer freelance yaşam tarzı size uygun değilse yani karakterinize uymuyorsa sizin için zor olacaktır. Sadece para odaklı internet üzerinden iş kurmaya çalışırsanız kısa sürede başlamadan bitersiniz. Çünkü artık müşteri kitlesi eskisi gibi değil. Birçok ürüne internet üzerinde anında erişim sağlayabiliyorlar. Hatta bu ürün ve hizmetleri kıyaslayıp ona göre tercih ediyorlar. Bu durumda önceliğiniz para olmamalıdır. Eğer siz müşteri kitlenize değer katmayı hedeflerseniz beraberinde de sürekli kazanç gelecektir.

Online iş kurma düşünceniz varsa bu liste tam size göre diyebilirim. Kısa başlıklar halinde hemen iş modellerini inceleyelim.

Online İş Fikirleri Listesi

Büyük küçük birçok online iş fikirleri arasından biri mutlaka size göredir. Bu kapsamda dilediğiniz iş modeli ile hemen online işinizi kurmaya başlayabilirsiniz. Seçtiğiniz iş modeli hakkında detaylı bilgi için iyi bir araştırma yapmanızı öneririm. Bu yazım sizlere yeni fikirler sunma amacı ile hazırlanmıştır.

1- Blog Yazarlığı

En iyi online iş fikirleri denildiğinde akla ilk gelen yöntem blog yazarlığıdır. Eğer yazma tutkunuz varsa birçok kazanç modelini blog yazarlığı üzerinde birleştirebilirsiniz. Blog yazarlığı konusunda aylık olarak yüksek meblalar kazanan ne yazık ki Türk bloglar yok. Bununla beraber yurt dışında birçok değerli blog bulabilirsiniz. En çok göze çarpan ve aylık olarak milyon dolarlar kazanan Pat Flynn’ın bloğu ilginizi çekecektir. Son zamanlarda iki milyon dolar üzerinde kazancı olan blogdur.

İnternet işleri üzerinden para kazanmak istiyorsanız kendinize ait bir web sitesi olmalıdır. Zorunluluk değildir ancak benim şahsi fikrim budur. Bunun için Blogger veya WordPress alt yapısını tercih edebilirsiniz. WordPress Başlangıç Rehberi sayfasında sunduğum bilgiler ışığından dilerseniz hemen sitenizi kendiniz kurabilirsiniz. WordPress yerine Blogger alt yapısı kullanmak isterseniz aşağıdaki videoyu izleyerek bloğunuzu kurabilirsiniz.

Blog yazarlığından nasıl para kazanırım? derseniz birçok yöntem olduğunu söyleyebilirim. Bunların en başında satış ortaklığı, Google Adsense vb. reklam yayınlama ve içerik pazarlama yöntemi gibi birçok seçenek vardır. Özellikle satış ortaklığı konusunda binlerce hitiniz olmasa bile odaklı içerikleriniz sayesinde binlerce lira kazanabilirsiniz.

Başarılı bir blog için süreklilik gereklidir. Bununla birlikte odaklı içerik oluşturmak ve aynı zamanda bu içeriklerin arama motorlarına uygun şekilde düzenlemek gereklidir. Bu kapsamda ise size düşen blog yazarlığına başlamadan önce en azından SEO yani arama motoru optimizasyonu konusunda biraz bilgi sahibi olmaktır. Bunun için Udemy, Youtube gibi platformlar üzerinden detaylı videolara ulaşabilirsiniz. Eğer bu kadar zamanınız yoksa en azından Google SEO yönergeleri sayfasını okumanızı öneririm.

2- Online İş Fikirleri: Sanal Asistanlık

Birçok işletme sosyal medya yönetimi veya web site içerik yönetimi için eleman çalıştırmak istemez. Bu durumda sanal asistanlar kiralarlar. Kazanç şekli ise saatlik veya aylık şekilde olmaktadır. Maaşlı bir iş olmaz ancak kazancı daha fazla olur. Özellikle birden fazla firmanın işine talip olursanız dilediğiniz yerden kazanç elde edebilirsiniz.

Bu konuda en çok kazanç sağlayanlar yurt dışına hizmet verenlerdir. Para birimi olarak dolar kazandıkları için zaten kur nedeni ile ülke içinde yapılacak işin sekiz veya dokuz katı kar elde ederler. Örnek vermek gerekirse Fiverr üzerinden alınan bir içerik hazırlama siparişi için en az on dolar alırsınız. Bu durumda kazancınızı Türk lirasına çevirirseniz ortalama seksen lira diyebiliriz. Üstelik bu sadece 300 kelimelik bir içerik için kazanacağınız ücrettir. Bu tarz yerli freelance pazarları ülkemizde de mevcuttur. Ancak kazançlar ne yazık ki bu kadar yüksek değildir.

3- Online İşler: Sosyal Medya Yöneticiliği

Dijital pazarlama, teknolojinin gelişimi ile birlikte daha önemli hale geldi. Büyük veya küçük çoğu firma bu durumun farkında. Ancak bu sektörü bilmedikleri için uzman bir eleman çalıştırmanın maliyetini de düşünerek freelance çalışanları arıyorlar.

Sosyal medya yöntecisi ise firmanın Instagram, Facebook vb. platformalarını yönetir. İçerikleri hazırla veya anlaşmaya göre hazırlanan içerikleri optimize ederek yayın için ayarlar. Birçok firmayı aynı anda yazılımlar veya içerik planlama siteleri sayesinde yönetebilirsiniz. Bu konuda en iyi platformlardan biri Canva platformudur. Özellikle sürekle bırak yöntemi sayesinde grafik tasarımı konusunda uzman olmanıza gerek olmadan içeriklerinizi hazırlayabilir ve belirlediğiniz sosyal medya platfomları üzerinde yayınlamak üzere planlayabilirsiniz. Özellikle planlama özelliği nedeni ile birçok blogger bu platformu kullanmaktadır.

4- Sosya Medya Reklam Danışmanlığı

Online iş fikirleri konusunda son zamanlarda en çok aranan danışmanlık türüdür. Sosyal medya reklamları müşteri kitlesine ulaşmanın en kolay yoludur. Herkesin cebinde bir bilgisayar ve neredeyse en az bir sosyal medya hesabı bulunur. Bu durumda ise doğru kullanıcı kitlesine ulaşmak için uzman bilgisi gerekir. Bu konuda dilerseniz Udemy gibi platformlarda veya reklam danışmanı olmak istediğiniz sistemin kendi eğitimlerinden destek alabilirsiniz.

Ne kadar kazanırım derseniz bu tamamen bilginize bağlı diyebilirim. Bilginize güveniyorsanız birçok firmaya aynı zamanda hizmet verebilirsiniz. Müşteri bulmak için yine sosyal medya platformlarını kullanabilirsiniz. Örnek olarak Facebook üzerinde hedef bir firma belirleyin. Firmanın Facebook sayfasında reklam yayınlayıp yayınlamadığını görebilirsiniz. Eğer yayın yapılmıyorsa reklam çalışması ile müşteri kitlesini arttırma konusunda yardımcı olacağınızı belirten bir e-mail gönderin. Emin olun fazla müşteri teklifi her firmanın ilgisini çeker. Bu nedenle müşteri bulma konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Elbette öncesinde kendinize ait sosyal medya hesabı veya en azından bir web sitesi hazırlamanızı öneririm.

5- Kişisel E-Kitap Yazma ve Yayınlama Yöntemi

Online iş fikirleri konusunda özellikle pasif gelir modelleri sürekli şekilde kazandırması nedeni ile tercih edilmektedir. Ülkemizde binlerce lira kazandıran kitaplar şimdilik yok. Çünkü e-kitap teknolojisi ülkemiz açısından gelişim aşamasındadır. Yabancı diliniz varsa Amazon gibi büyük platformlar üzerinde dilerseniz ücretsiz e-kitaplarınızı sunabilirsiniz. Hatta dilerseniz fiziksel kitaba bile çevirebilirsiniz.

Türkçe dilinde yayın yapmak isterseniz en iyi platformlar Dr, Google Play Store, İdefix vb. büyük sitelerdir. İşin en güzel yanı ise sistemler üzerinde e-kitaplarınızı sunmak için ücret ödemeniz gerekmez. Bunun yerine her satıştan belirli bir komisyon verirsiniz. Komisyon oranı platforma göre değişir. Ortalama olarak %30 diyebilirim. E-kitap kazançları konusu ilginizi çekiyorsa hazırlamış olduğum E-Kitap Kazançları Eğitim Seti‘ni inceleyebilirsiniz.

6- Online Eğitimler Sunma Yöntemi

En iyi online iş fikirleri konusunda en çok tercih edilenlerden biri online eğitimlerdir. Pandemi nedeni ile online eğitimler daha fazla ilgi görmeye başladı. Bu büyük pastadan siz de payınızı düşeni alabilirsiniz. Eğitim hazırlamak için bir konuda uzman olmanıza bile gerek yoktur. Merak ettiğiniz bir konuyu araştırıp, uygulayarak bir eğitim programı hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız eğitimleri ise Udemy, Learndesk gibi platformlar üzerinde satışa sunabilirsiniz. Benim önerim ise mümkünse kendi web siteniz üzerinde sunmanızdır. Web siteniz üzerinden sunmak istemiyorsanız Google Drive veya Yandex Disk üzerinden sunabilirsiniz. Ödemeyi ise hesaba havalesi veya Shopier gibi online ödeme sistemleri ile talep edebilirsiniz. Videolarınızı eğitim formatında hazırlamak için Canva veya Movavi gibi sistemleri kullanabilirsiniz. Böylece profesyonel eğitim videoları elde edebilirsiniz.

7- Online İş Fikirleri: SEO Danışamanlığı

Online işler konusunda en çok kazandıran sektörlerden biri SEO yani arama motoru optimizasyonu danışmanlık hizmetleridir. Kişisel veya kurumsal web sitelerin arama motorlarına uyumlu olması bulunabilirlik için önemlidir. Bu konuda ne kadar iyi olurlarsa reklam giderleri de o derece düşer. Üstelik bu süreç sürekli ve kalıcı şekilde devam eder. Bildiğiniz gibi reklam ücreti ödendiği sürece yayında kalır. Buna karşın SEO kurallara uygun şekilde uygulanırsa ve hile yapılmaz ise kalıcı şekilde geri dönüşüm sağlar. Basit bir örnek vermek gerekirse bir web sitesi analizi için ortalama yüz elli lira gibi bir ücret talep edebilirsiniz. Bu konuda Screaming Frog veya SEMrush gibi yazılımları kullanabilirsiniz. SEO konusunda online iş kurma fikriniz varsa öncelikle kendinize ait bir web sitesi kurup referans oluşturabilirsiniz. Şuan için dünya çapında seksen milyar dolarlık bir sektör olduğunu hatırlatmadan geçmelim.

8- Satış Ortaklığı Online İş Modeli

Online iş fikirleri konusunda en çok kazandıran sektörlerden biridir. İnternet üzerinde gördüğünüz çoğu içerik bu yöntem sayesinde para kazanır. İndirim kuponları sunan siteler, ürün tanıtımı yapan bloglar ve hatta size bilgi sunan e-mailler bile affiliate marketing yani satış ortaklığı ile para kazanmaktadır.

Satış ortaklığı kısaca sanal kmisyonculuk diyebilirim. Temel olarak üç ana pazarlama elementi olduğunu söyleyebiliriz. Bunlar ürün sahibi, affiliate ağ pazarı ve satıcı şeklinde basit olarak belirtilebilir. Ürün sahibi bilgilerini Clickbank, Clickbetter veya Odaklı Pazar gibi affiliate ağ sistemlerine girer ve bir komisyon belirler. Genel olarak verilen komisyon %50 ile %75 oranında olur. Bir satıcı ise bu ürün linkini affiliate ağ sisteminden alır ve paylaşır. Karşığında ise ürün satıldığı zaman belirtilen komisyonu alır. Bu sistemde satıcı ne ürün ile ne de ürün gönderimi gibi konularla ilgilenir. Hepsini ürün sahibi yönetir. Satıcı sadece satışı yapar ve komisyonunu alır. Satış ortaklığının en önemli konusu bana göre içerik pazarlamasıdır. Satış ortaklığı iş modeli ilginizi çekiyorsa bu konuda hazırlamış olduğu Affilli Online Kazanç Eğitimi‘ni inceleyebilirsiniz.

9- YouTuber Olmak

Kamera karşısında olmayı seviyorsanız ve birazda çeneniz sağlamsa bu iş size göre olabilir. YouTube yayıncısı olmak dışarıdan göründüğü gibi kolay değildir. Elbette uzman desteği alarak kısa sürede birçok kademeyi aşabilirsiniz. Eğitim konusunda Udemy üzerinde sunulan fenomen eğitimleri ilginizi çekebilir.

YouTube dışında videolarınızı Only Fans, Vimeo ve Patreon gibi platformlar üzerinde yayınlayabilirsiniz. Özellikle Only Fans ülkemizde son zamanlarda çok duyuldu. Genel olarak yetişkinlere özel içerik paylaşımı yapılan bu platformda bazı yararlı sayfalara da ulaşmak mümkündür. Videolarınızı profesyonel olarak sunmanız gereklidir. Farkındalık oluşturmak için Canva gibi sistemleri kullanarak videolar hazırlayabilirsiniz.

10- Podcast Yayıncılığı

Online iş fikirleri konusunda karar verebileceğiniz bir kategori de podcast yani ses yayıncılığıdır. Kamera karşısında olmak size göre değilse bu yöntemi kullanabilirsiniz. Spotify platformu bu iş için oldukça idealdir. İster müzik yapabilir isterseniz bir konu hakkında bilgiler sunarak para kazanabilirsiniz. Önemli olan süreklilik olmasıdır. Dinleyicilerinize katkı sağladığınız sürece kazanırsınız. İzleyici kitleniz ne kadar çok olursa reklam alma potansiyelinizde artacaktır.

11- Amazon’da Satıcı Olmak

Online iş fikirleri arasında Amazon satıcılığı en popüler olanıdır. Bu iş modelinde bir ürün sahibi olmanıza gerek yoktur. Stoksuz e-ticaret denilen bu yöntem ile Amazon markası ile siz de para kazanabilirsiniz. Bu iş modelinde belirli bir miktar paraya ihtiyacınız olacak. Ürünleri toptan alacak ve Amazon depolarına göndereceksiniz. Gönderim sonrasında da ürünlerinizi satışa sunup hesabınızı kontrol altında işleteceksiniz. Bu işlemler kolay gibi görülebilir ancak bilginiz yoksa çok karışık gelebilir. Amazon üzerinde satıcı olmayı düşünüyorsanız mutlaka bir uzman desteği almanızı öneriyorum. Başlangıç olarak Udemy üzerinden Amazon FBA eğitimleri işinizi görecektir.

12- El Yapımı Ürünlerinizi Satabilirsiniz

Kendi üretimlerinizi satmak için sosyal medya platformları iyi bir başlangıç gibi görebilirsiniz. Sosyal medya platformuna ek olarak sadece el yapımı ürünlerinin sunulduğu Etsy platformu deneyebilirsiniz. Evde yapabileceğiniz ve aklınıza gelen her türlü ürünü bu sistem üzerinde satabilirsiniz. İşinizi büyütmeniz durumunda ise firmanızı kurup Trendyol partner sistemi ile daha fazla kazanç sağlayabilirsiniz.

13- Web Tasarım Hizmeti Verebilirsiniz

Online iş yapmak için öncelikle bir web sitesi olması gerekir. Büyük veya küçük tüm firmalar mutlaka web sitesi yaptırmak zorundadır. Küçük firmaların büyük çoğunluğu web tasarım ajanslarına yüklü miktarda ödeme yapmak istemezler. Haklı olarak freelance web sitesi kurulumu yapan kişilerle çalışırlar. Bir ajans üretimi ile kurulan WordPress siteye beş ile on bin lira arası isteyen ajansları gördüm. İşin temelini bilen biri olarak özel kodlama değilse bu paraların oldukça yüksek olduğunu söyleyebilirim. Hatta bazı ajans işlerine baktığımda Theme Forest üzerinden alınan tema ile kurulan siteyi müşteriye sunduğunu gördüm. Kabaca hesap yaparsak domain, hosting ve tema yaklaşık olarak yetmiş ile yüz dolar arası diyebiliriz. Bu fiyat bireysel kullanıcılar içindir. Kurumsal ajans üzerinden bu hizmeti almak istersek beş yüz dolardan fazla ödeme isteyebiliyorlar. Bu durumda ise firmalar freelance çalışanlara yarı fiyatına yaptırabiliyor.

Kodlama bilginiz olmasa bile sadece WordPress öğrenerek web site kurulum hizmeti verebilirsiniz. Bu konu için size önerim WordPress Başlangıç Rehberi ile öncelikle kendi sitenizi kurmanızdır. Tüm çalışmaları kendi siteniz üzerinde yaparak en iyisini müşterilerinize sunabilirsiniz. Müşteri bulmak için yerli freelance pazar yerleri başlangıç için yeterli olacaktır.

14- Grafik Tasarımcısı Olabilirsiniz

Online iş fikirleri genel olarak uzmanlık gerektiren işler gibi görülebilir. Bazı hazır yazılımlar ile bir profesyonele yakın işler sunabilirsiniz. Eğer müşteriyi memnun edecek düzeyse hizmet verebilirseniz iyi kazançlar elde edebilirsiniz. Özellikle yerli freelance pazar yerlerinde oldukça ucuza işler yapan kişleri bulabilirsiniz. Sadece aracılık yaparak bile yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Bu konuda size önerim yabancı platformlar üzerinden hizmet vermenizdir. Örnek olarak Fiverr platformu işinizi görecektir.

15- Online İş Fikirleri: Mobil Oyun Geliştirmek

İnternetten para kazanma konusunda en çok kazandıran sektörlerden biri mobil oyun pazarıdır. Bir oyun tasarlamak için kodlama bilginizin olması gereklidir. Kodlama eğitimi almak için Udemy mobil oyun geliştirme eğitimleri ilginizi çekebilir.

Kodlama konusunda öğrenmek size göre değilse hazır oyunlardan birine sahip olabilirsiniz. İnternet üzerinde kısa bir araştırma yaparak size özel düzenlecek hazır mobil oyunlardan birine sahip olabilirsiniz. Mobil oyun üzerinde yayınlanan reklamlardan da para kazanırsınız. Ülkemizde şuana kadar en çok günlük sekiz yüz küsür lira kazanan kişileri gördüm. Üstelik bu kişiler kodlama bilgine sahip değiller. Sadece oyunu alıp, reklam yaparak oyuncu sahibi olan kişilerdir. Konu hakkında YouTube üzerinde de yerli yabancı videolar bulabilirsiniz.

16- Alan Adı (Domain) Yatırımcısı Olun

Alan adı borsaları ülkemizde de oldukça ilgi görmektedir. Yaratıcı şekilde siteadi.com gibi bir alan adı alarak geleceğe yatırım yapabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse mng.com alan adı 2017 yılında 140 bin dolara alıcı buldu. Haberin detaylarını burada bulabilirsiniz. Bu konuda benimde birkaç yatırımım mevcuttur. Bunlardan bazıları geziplanim.com, sinemacell.com, webterapi.net ve psikologhanem.com gibi yatırımlarımı gösterebilirim. İlginizi çeken domain için dilerseniz teklif verebilirsiniz. Diğer seçenek ise alan adını satmak yerine yapacağınız projeye ortaklık sunabilirsiniz.

17- SEO Uyumlu Makale Yazarlığı Yapabilirsiniz

Online iş fikirleri denildiği zaman birçok kişinin aklında makale yazarlığı gelir. Makale yazarlığı para kazandırır ancak SEO uyumlu içerik yazarlığı kadar çok kazandırmaz. Birçok site veya forum üzerinde yüz kelimesi iki veya üç lira gibi rakamlara yazar bulabilirsiniz. Ancak bu yazılar SEO uyumlu denilse bile öyle olmuyor.

SEO uyumlu makale yazmak için öncelikle anahtar kelimesi analizi yapılır. Bu kısım sektöre göre zaman alan bir aşamadır. Anahtar kelime belirlemesinden sonra içerikte mantıklı şekilde kullanımına sıra gelir. Aynı şekilde başlıkların ve alt başlıkların belirlenmesi de gereklidir. İçeriğinize bir de lisanslı görsel eklerseniz ücret artar. Ortalama 350 kelimelik ve lisanslı görsel içeren makale için yüz ile yüz elli lira arası alabilirsiniz.

18- Online İş Fikirleri: Tişört Tasarlayıp Satmak

Online yeni iş fikirleri arasında tişört tasarlayıp satma yöntemini düşünebilirsiniz. Birçok hazır sistem size tasarım yapmanız için gerekli alt yapıyı sunar. Yaptığınız tasarımları ise tişört üzerine basıp satıyorlar. Kazancınız ise her yapılan satış üzerinden komisyon verilmesi şeklinde olmaktadır. Bu sistemi kendiniz yapmak isterseniz baskı ve pazarlama maliyeti olcaktır. Bu nedenle başlangıç olarak bu tarz sistemleri kullanmanızı öneriyorum. Sıfır sermaye ile siz de tişört tasarlayıp satmak için bu sistemleri kullanabilirsiniz.

19- Online İş Fikirleri: Stok Fotoğrafçılık

Fotoğraf çekmek sizin için bir tutku ise bu iş modeli tam size göre diyebilirim. Fotoğrafçılık için bir makine kullanmanız gereklidir. Birçok platform mobil cihazlar ile çekilen görselleri kabul etmiyor. Bu nedenle bir fotoğraf makinesi alarak işe başlamanızda yarar var. Profesyonel fotoğraf makinelerini Media Markt gibi siteler üzerinden temin edebilirsiniz.

Çekilen görseller web sitelerde, kitap tasarımlarında veya reklam çalışmalarında kullanılabilir. Temel mantık siz fotoğrafları çekip Shutter Stock, 123rf ve depositphotos gibi sitelere yüklersiniz. Müşteriler görsellerinizi bu sitelerden satın alır ve size de bu satışlardan komisyon verirler.

20- Sanal Destek Asistanı Olun

Yabancı diliniz varsa sanal destek elemanı olarak güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Yurt dışı kaynaklı birçok firma sanal destek hizmetlerini freelance çalışanlar üzerinden sağlıyor. Özellikle müşteri kitlesi az ise bu konuda eleman çalıştırmak yerine freelance hizmet sunan kişileri tercih ederler. Bu çalışma yönteminde genel olarak kazançlar saatlik ödeme şeklinde oluyor. Gerekli görülmesi durumunda sözleşme yaparak aylık ücretli şekilde de hizmet verebilirsiniz.

21- Beslenme Danışmanlığı

Diyetisyen olmayanların bile bu sektörde hizmet verdiğini görebilirsiniz. Genel olarak bir network ürünlerini pazarlamak amacı ile beslenme danışmanlığı altında hizmet sunabilirsiniz. Ücretsiz danışmanlık mantığı ile katıldığınız network sisteminin ürünlerini online olarak sunabilirsiniz. Birçok netwrok marketing yani çok katlı pazarlama firması bu konu hakkında kullanıcılarına gerekli alt yapıyı sunmaktadır. Bilinen bazı network firmalarına Herbalife, Forever Living ve Amway örnek gösterebiliriz. Dilerseniz siz de bu tarz bir sisteme girebilir ve beslenme danışmanlığı ile ürünlerin satışını sağlayarak para kazanabilirsiniz.

22- Online İş Fikirleri: Yaşam Koçu Hizmetleri

Gerekli eğitimleri alarak siz de online yaşam koçu hizmetleri sunabilirsiniz. İlk adım için Udemy yaşam koçluğu eğitimleri ile başlayabilirsiniz. Özellikle pandemi nedeni ile bunalan insanların büyük bir kısmı yaşam koçları üzerinden destek alıyor. Elbette işini düzgün yapanların olduğu gibi dolandırıcıların da bol olduğu bir sektördür. Bu nedenle kendinizi kanıtlamanız önemlidir.

23- Reklam Videoları Tasarlayın

Pratik şekilde ve ekonomik yukarıdaki örnek verdiğim gibi reklam videoları oluşturup satışa sunabilirsiniz. İnternet üzerinde sunulacak kısa reklam videoları için iyi bir tasarım bilgisine gerek yoktur. On beş dakika içinde hazırlayacağınız bir video için yüz ile yüz elli lira arası kazanç elde edebilirsiniz. Reklam videoları oluşturmak için Canva, Animoto ve Movavi sistemlerini kullanabilirsiniz. Örnek olarak videodavetiye.blogspot.com gibi bir blog üzerinden siz de hizmet sunabilirsiniz.

24- Seslendirme veya Müzik Tasarlama

Reklam çalışmaları veya çeviri videolar için seslendirme yapabilirsiniz. Aynı şekilde uygun müzikler tasarlayabilirsiniz. Online iş fikirleri konusunda müzik tasarlamak için freelance pazar yerlerini kullanabilirsiniz. Pandemi döneminde işsiz kalan çoğu müzik sektörü çalışanı bu yöntem sayesinde para kazanmaktadır. Yeteneğiniz doğrultusunda dilerseniz siz de bu şekilde para kazanabilirsiniz.

25- AffilliDrop E-Ticaret Modeli İle Online İş Kurmak

AffilliDrop diye isimlendirdiğim e-ticaret modelinde ürün sahibi olmanıza gerek yoktur. Satış ortaklığı ve stoksuz satış modelinin sistematik olarak uyarlanması sonucunda ortaya çıkan bir iş modeli diyebilirim. İsimlendirmeyi ise ben yaptım. AffilliDrop iş modelinde kırktan fazla ülkeye satış yapabilirsiniz. Dilerseniz analiz edilip sistem üzerinde sunulan ürünleri dilerseniz kendi ekleyeceğiniz ürünleri satabiliyorsunuz. Dilerseniz ücretsiz olarak Google ve Microsoft alış-veriş sistemlerinde ürünlerinizi sunabilirsiniz. Ek olarak Instagram, Facebook ve Pinterest mağazalarınızı da kurabiliyorsunuz.

Konu hakkında hazırladığım bir e-kitabı da dr, idefix ve Google Play Store üzerinde sundum. Dilerseniz AffilliDrop E-Ticaret Modeli isimli kitabımı hemen indirip bu iş modeli ile siz de kendi işinizi kurabilirsiniz.

Online İş Fikirleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Soru: En kazançlı sektörler hangileridir?
 • Cevap: Pandemi nedeni ile ülkemizde e-ticaret işi %60 oranında artış gösterdi. Bununla beraber sağlık, güzellik ve teknoloji konuları üzerine yapılan odaklı işler iyi gelir getirmektedir.
 • Soru: İnternetten ne satabilirim?
 • Cevap: Aklınıza gelen ne varsa hepsini internetten satabilirsiniz. Yeter ki doğru pazarlama yöntemlerini kullanın. Ürün araştırması için Facebook grublarına, Google Trends veya e-ticaret yazılım bloglarını inceleyebilirsiniz. Konu hakkında Drop Gelir sitesini de incelemenizi öneriyorum.
 • Soru: Evde yapabileceğim iş modelleri hangileridir?
 • Cevap: İnternetin olduğu her yerde affiliate marketing, içerik pazarlama ve makale yazarlığı yapabilirsiniz.
 • Soru: En iyi pasif gelir yöntemi hangisidir?
 • Cevap: E-kitap yazarlığı ve içerik pazarlama yöntemleri pasif gelir modelleri arasında en iyileri diyebilirim.
 • Soru: Yeni başlayanlar için hangi iş modeli uygundur?
 • Cevap: İnternetten para kazanma konusunda yeniyseniz satış ortaklığı size göre diyebilirim. Affiliate marketing ile birlikte blog yazarlığı veya e-kitap yazarlığı da yapabilirsiniz.
 • Soru: Ödemelerimi nasıl alabilirim?
 • Cevap: Çalıştığınız sisteme göre ödeme alma yolları değişir. Yerli sistemler genel olarak banka hesabınıza havale yapar. Eğer ürün satıyorsanız Shopier gibi sistemleri kullanabilirsiniz. Yabancı kaynaklardan ödeme almak için Payoneer veya Skrill gibi ödeme araçlarını kullanabilirsiniz.

Online İşler Hakkında Sonuç

İnternet ortamında iş yapma hayaliniz varsa kesinlikle bir blog veya site kurmanızı öneriyorum. Kuracağınız web sitesi sizin tanıtım aracınız olacaktır. Müşteri adayları buradan size ulaşır. Referans çalışmalarını siteniz üzerinde yayınlarsınız. Ücretsiz reklam yöntemi olarak kullanabileceğiniz en kalıcı çözüm budur. WordPress Başlangıç Rehberi ile hemen sitenizi kurabilirsiniz.

İçeriği beğendiyseniz sosyal medya platformlarınız üzerinden paylaşabilirsiniz. Güncel paylaşımlarımdan haberdar olmak adına Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarımdan beni takip edebilirsiniz.

Sende Yorum Yap!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.