WooCommerce SEO Nasıl Yapılır?

WooCommerce SEO nasıl yapılır konusundan önce WooCommerce nedir bir bakalım. E-ticaret sitelerinin alt yapısı genellikle hazır yazılımlardır. Müşterinin bunu seçmesinin birçok nedeni var. Teknik bilgisi az olan kullanıcılar bu tarz hazır yazılımlar tercih ediyor. Ek olarak destek alabilirim umuduyla seçilmektedir. Birçok yazılım firması ise satış sonrası her hizmeti ayrı ürün olarak sunar ki bu durumda harcamalarınız artar.

WooCommerce ise WordPress sisteminde e-ticaret sitesi oluşturmaya yarayan eklentidir. Açık kaynak koduna sahip olduğu için geliştirmek mümkündür. En güzel yanı ise ücretsiz olmasıdır. Ücretsiz ve açık kaynak koduna sahip bir e-ticaret sitesi güvenli olur mu? diyebilirsiniz. Elbette bu sizin teknik bilginize göre değişir. Bu soruya rağmen dünya çapında birçok firma WooCommerce sistemini kullanır. WordPress Başlangıç Rehberi ile sitenizi kurdunuz. Şimdi de WooCommerce kurmak istiyorsanız hemen başlayım!

WooCommerce Nasıl Kurulur?

WooCommerce kurulumu sadece WordPress alt yapısına sahip olan sitelere yapılır. Ek olarak ileri düzey yazılım bilginiz varsa diğer açık kaynak alt yapı sistemlerine de bir benzeri kurulabilir. Bu noktaya hiç girmiyorum. WordPress sisteminde bir eklenti nasıl kuruyorsa WooCommerce kurulum işlemi o şekilde yapılıyor. Yükleme işlemi için şu yolu takip edin:

Eklentiler > Yeni Ekle > Eklentilerde Ara > WooCommerce > Yükle

Yüklemeye kurulum sihirbazı ile devam edin ve gerekli adımları tamamlayın.

Adım Adım WooCommerce SEO Nasıl Yaparım?

Bu kısımdaki bilgiler ile çok iyi bir geri dönüşüm alacağınızı bilin. Özellikle reklam çalışmalarını yapmadan önce sayacağımız adımları gözden geçirin. Gerekirse güncelleyin ki yatırımınız boşa gitmesin. Şimdi adım adım WooCommerce SEO nasıl yapılır bakalım.

WooCommerce SEO İçin Link Yapınız Uygun mu?

Aliexpress gibi büyük pazar yerlerinde ürün isimleri ve linkleri aşırı uzundur. SEO kuralına uymadığını söyleyebiliriz. Bu gibi yerlerde amaç sistem içinde öne çıkmaktır. Yani dışarıdan bir müşteri beklentisinden çok Aliexpress’te ön planda olmaktır. Bu durumda Aliexpress’e göre ayarlama yapılmakta. WooCommerce sistemi ise bize ait bir sitedir. Pazar yeri olmadığı için SEO kuralları önem kazanıyor. Genel kurallarda olduğu gibi link kısa ve açıklayıcı olmalıdır. Sayfa, ürün ve kategori linkleri arama motorlarına ve ziyaretçilere açık olmalıdır. Bunu ayarlamak için şu yolu takip ediniz:

Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar

Link yapısı ise normal WordPress ayarlarındaki gibi link + içerik adı şeklinde olmalıdır.

Sayfa Başlıkları Tatmin Edici mi?

Sayfa veya ürün başlıkları mantıklı ve tatmin edici olmalıdır. SEO açısından da zaten sizden bu beklenmekte. Örneğin; Cep “Telefonu Kılıfları” kısmına “Cep Telefonu Kılıfı Sipariş Verin” yazmak mantıksızdır. En iyi şekilde konumlandırma için kendinizi müşterinin yerine koyun. Basit düşünün ve ona göre düzenleyin.

Ürün Açıklamaları Neden Önemli?

Ürün açıklamaları müşterinin aklındaki soruları cevaplayan kısımdır. Müşteri o kısımda ne görüyorsa onu bekler. Bu nedenle dürüst bir satıcı olarak en ince detayı üşenmeden belirtmelisiniz. Bu kısmı geliştirmek için müşterilerinizden gelen soruları dikkate almalısınız.

Önemli noktalardan biri de ürün açıklamalarının özgün olmasıdır. Hikayesi olan ürünler daha fazla satar. Bu nedenle SEO kurallarına uygun şekilde hikayeleştirme yaparak açıklamalarınızı girin. En güzel yol bana göre müşteri gibi düşünün. Merak edilebilecek tüm detayları açıklama kısmında güzelce belirtin.

Beadcrumbs Yani Ekmek Kırıntılarını Etkinleştirin

Hansel ile Gretel masalını daha önce duymuşsunuzdur. Hikayedeki kahraman geri dönüşün kolay olabilmesi için geçtiği yollara ekmek kırıntıları bırakır. İngilizce’de Panko Bread Crumbs diye isimlendirir. Türkçe karşılığı ekmek kırıntısı şeklinde çevrilmekte. WordPress alt yapısındaki bir sitede açılan içeriğin hemen üzerinde linkin yolu görülmekte. Örnek olarak bu yazıda ise aşağıdaki şekilde görülmektedir.

Home > SEO > WooCommerce SEO Nasıl Yapılır? gibi.

Zorunlu olmasa bile olması yararlı olan bir özelliktir. Bunlar müşterilerimize ve arama motorlarına yol gösterir. Tıpkı masalda olduğu gibi yol tayini yapmak için kullanılmakta. Tek fark ise burada kırıntıları yiyen yoktur.

Meta Açıklamalarını Siz Yazın

Meta açıklamaları arama motorunda görülen bilgilendirici kısımlardır. WordPress sisteminde bu kısımlar boş kalmaz. Siz yazmazsanız sistem kendisi yazıdan bir kısım alıp yayınlar. WooCommerce SEO çalışmalarında da siz doldurmalı ve gerçek bilgi sunmalısınız. Bu kısım size organik trafik kazandırmak için oldukça önemlidir. Hem arama motorlarını hem de müşteriyi tatmin edebileceğiniz alandır. Etkisini göstermek adına aşağıdaki iki büyük e-ticaret sitesini örnek alabiliriz.

WooCommerce SEO İçin Meta Açıklamaları Neden Önemli
WooCommerce SEO İçin Meta Açıklamaları Neden Önemli

Görselde görüldüğü gibi “çocuk pantolon” aramasında girilen meta bilgileri bulunmakta. Sadece bu nedenle değil ancak büyük katkısı ile Trendyol organik olarak üst sırada yer alıyor. Morhipo ise görseller açısından konum almış durumdadır.

Görsellere Alternatif Metin Eklemeyi Unutmayın!

Bir “Porsche 911” modeli arabanın görselini düşünelim. Siz görselin üzerine ne yazarsanız yazın Google veya diğer arama motorları ne olduğunu anlamaz. Bu durumda görseller için alternatif metinler ön plana çıkıyor. Elimizdeki görsele “Porsche 911” şeklinde metin girişi sağlarsak Google bunu anlar. Böylece “Porsche 911” araması yapanlara görselimizi sunar. Aksi durumlarda ise gerilerde yer alırız. Organik olarak görsel aramalarından da trafik alabilmek için bu girişleri yapmanız gerekir. Ürün ne ise o şekilde girişini yapın.

Temanız WooCommerce SEO İçin Uygun Olsun

Ücretli bir tema sizi uçurur demek imkansız. Ücretsiz sunulan temalar da oldukça iyidir. WooCommerce ücretsiz tema seçiminde önemli nokta kullanım kolaylığıdır. Müşteri ne kadar kolay aradığına ulaşırsa o kadar çok satışa yaklaşır. Ücretli olsun derseniz de ThemeForest platformundan temin edebilirsiniz.

WooCommerce SEO Konusunda En Çok Sorulan Sorular

  • Soru: WooCommerce SEO çalışmalarını kendim yapabilir miyim?

Cevap: Elbette oku ve uygula şeklinde bir yere kadar yapabilirsiniz. Bu çalışma zaman alır ve satışları etkiler. Bir sorun yaşamamak için uzman yardımı almak size daha fazla kazanç sağlayacaktır.

  • Soru: Yaptığım WooCommerce SEO çalışmalarının sonucunu ne zaman alırım?

Cevap: Kesin şu kadar sürede sonuç verir demek yanlış olur. Bu durum sizin ürün sayınıza, yaptığınız doğru işlemlere göre değişir. Sorunsuz tüm adımları tamamladıysanız kısa sürede sonuç alırsınız.

  • Soru: Ücretli tema mı ücretsiz temamı kullanmalıyım?

Cevap: Temanın ücretli veya ücretsiz olması önemli değil. Sistemin sunduğunun dışında sitelerde sunulan ücretsiz temalara dikkat edin. İçinde kötü yazılımlar olabilir. Ücretsiz olacaksa WooCommerce sisteminin temalarını kullanın. Ücretli bir tema önerisi isterseniz Woodmart teması işinizi görecektir. Genel özelliği kullanım kolaylığı ve gözü yormaması olsun yeterlidir.

  • Soru: WordPress SEO ve WooCommerce SEO ayrı ayrı mı yapılmalı?

Cevap: Şöyle ki WordPress iskelet, WooCommerce ise elbisedir. İkisi için de aynı olan noktalar olduğu gibi ayrı şekilde yapılması gereken yerler vardır. WooCommerce için yukarıda saydıklarımı yaparak başlayabilirsiniz. Ek olarak WordPress SEO Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğime göz atabilirsiniz.

Satışlarınızı arttırmaya ne dersiniz?

E-Ticarette Satış Arttırma Yöntemleri Nelerdir? başlıklı yazıma buyrun!

İçeriğimi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabilirsiniz. En güncel paylaşımlarım için Instagram, Facebook veya Twitter hesaplarımı takip edebilirsiniz.

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.