Blogger Özel Alan için SSL Kurulumu

Google’un SSL sertifikası kullanmayan siteleri artık gerilere alacağını biliyoruz. Bu durumu zaten kendisi de resmi olarak duyurdu gibi. Elbette Google yönergelerini dikkate almak gerekli ancak her zaman değil. Bundan önceki yazılarım arasından WordPress SSL Kurulumu başlıklı yazımda alt yapısı WordPress olan site veya bloglar için SSL kurulumunu anlatmıştım. Bu yazımda ise ban çok sorulan sorulardan biri olan Blogger özel alan adı için SSL kurulumu hakkında bilgi vereceğim. Öncelikle kişisel tavsiyem Blogger alt yapısından ziyade WordPress alt yapısı ile blog veya site kurmanızdır. Nedenini önceki yazılarımda ele almıştım ama yinede kısaca belirtelim. Siz bloğunuz için emek ve zaman harcayacaksınız değil mi? Peki bir gün bu emeklerin boşa gitmesini ister misiniz? Elbette istemezsiniz. Ancak Blogger sisteminde bir gün baktığınız zaman bloğunuz kaldırılmış olabilir. Bu durum WordPress alt yapısı kullanan sitelerde farklıdır. Bu durumda kontrol tamamen sizin elinizde olacaktır.

Ancak geç kaldım diye korkmanıza gerek yok. Blogger ile başladıysanız ve artık WordPress alt yapısına geçmek istiyorsanız Blogger’dan WordPress’e Geçiş başlıklı yazımdan yararlanabilirsiniz. Bunun dışında hiç başlamadıysanız WordPress Blog Nasıl Açılır ve WordPress Site Kurma başlıklı yazılarım ile yeni bir adım atabilirsiniz. Konuyu dağıtmadan asıl konumuz olan Blogger özel alan adı için SSL kurulumunu nasıl yapılırmış başlayalım. Unutmadan bu yazımın rehber niteliğinde olmasını istediğim için en baştan yani blogger kurulumu ile başlayacağım. Son olarak Bloger özel alan adı için SSL kurulumu ile tamamlayacağım.

Bu yazımda anlattıklarımın kesin olarak başarılı olduğunu bilmenizi isterim. Çünkü size anlatmadan önce tüm aşamaları fidandanismanlik.com adresi üzerinde uyguladım. Bu nedenle garantili şekilde sizde Blogger için SSL kurulumu işlemini tamamlayabilirsiniz.

Bu Yazımdaki Başlıklara Hızlı Ulaşım Linkleri

Blogger Tabanlı Blog veya Site Nasıl Kurulur?

Google tüm hizmetlerinden yararlanmanız için öncelikle bir gmail hesabı açmanız iyi olacaktır. Gmail hesap açma işlemi için gmail.com adresine gidin.  Yeni bir hesap oluştur diyerek karşınıza çıkan formu doldurun ve e-mail hesabınızı alın. Asıl konumuz SSL olduğu için detaylı şekilde bu konuları anlatmayacağım. E-mail adresimizi aldıktan sonra ise blogger.com adresine gidiyoruz. Bu kısımdan sonra nasıl blog açacağınızı ve tema değiştireceğinizi aşağıdaki videoda detaylı şekilde bulacaksınız.

[sociallocker id=”1620″][/sociallocker]

Yukarıdaki videoda Blogger tabanlı site veya bloğunuzu kurdunuz. Sıra geldi şimdi özel alan adı alımına.

Blogger Özel Alan için SSL Kurulumu Öncesi Alan Adı Alımı

Öncelikle belirlediğiniz bir firmadan özel alan adı almanız gereklidir. Yeri gelmişken belirteyim. Bazı firmalar 5 TL gibi rakama alan adı verebiliyor. Elbette ikinci sene ne kadar olacağını da belirtmesi gereklidir. Eğer belirtmiyor ise siz sorun ve cevap yoksa almayın. Ortalama alan adı fiyat 30 TL ile 35 TL arası olmak üzere firmadan firmaya değişmektedir. İnternet üzerinden araştırma yaparak bütçenize uygun bir firma seçebilirsiniz. Dilerseniz benim hosting analizi yaptığım firmalardan birini tercih edebilirsiniz. Firmalara ulaşmak için Yerli En İyi Hosting Firması Analizlerim başlıklı yazımı ziyaret etmeniz yeterlidir. Alan adınızı verdiğim firmalardan birinden aldınız diyelim. Anında kullanıma açık olacaktır. Tabi e-mail adresinize gelen e-maillerde onay gerekebilir buna  dikkat edin. Sonrasından ise anında kullanıma hazır oluyor.

Elimizde siteadresim.com gibi alan adımız ve Blogger tabanlı bloğumuz var. Şimdi bunları birleştirelim.

Blogger Özel Alan için SSL Kurulumu İçin Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Alan adımızı aldıktan sonra sıra geldi yönlendirme işlemine. Bunun için Blogger panelimize giriyoruz. Bloger yönetim panelinden sol kısımda

Ayalarlar ⇒ Yayıncılık

yolunu takip edin. Karşımıza aşağıdaki gibi bir kısım çıkacaktır.

Blogger Özel Alan Adı Ayarlama
Blogger Özel Alan Adı Ayarlama

Yukarıdaki görselde kırmızı ok ile gösterdiğim yere tıklayın. Sonrasında ise sizden yönlendirmek istediğiniz özel alan adınızı yazmanızı isteyecektir. Ayrıca Alan adınızı ayarlamanız için DNS ayarları verilecektir. Ben hangi firmadan alan adı aldığınızı bilmediğim için genel olarak konuşacağım. Buradan aldığınız DNS ayarlarınızı alan adı aldığınız firma paneline eklemeniz gereklidir. Sonrasında ise Blogger paneline yazın ve ardından onaylayın. Eğer ayarları doğru şekilde yapıldı ise aşağıdaki gibi bir ekran karşımıza çıkacaktır.

Blogger Özel Alan Adı Alma
Blogger Özel Alan Adı Alma

Yukarıdaki görselde görüldüğü gibi alan adı yönlendirme işlemi başarılı şekilde yapılmıştır. Burada dikkat edilmesi gereken konu ise alan adınız anında aktif olmaz. 24 saat kadar sürebilir denilmekte. Ancak benim yaptığım yönlendirmeler genel olarak yarım saat gibi bir sürede açıldı. Birde ziyaretçilerinizin en az geldiği özellikle gece geç saatlerde bu işleri yaparsanız iyi olur.

Özel alan adımızı Blogger tabanlı sitemizi yönlendirdik. Şimdi ise sıra geldi Blogger özel alan adı için SSL kurulumu işlemini yapmaya. Öncelikle gözünüz korkmasın. Blogger özel alan adı için SSL kurulumu en az alan adı yönlendirmesi kadar kolaydır. Google Blogger tabanlı site ve bloglar için SSL hizmetini ücretsiz sunmaktadır. SSL hizmeti için benimde neredeyse tüm sitelerimde kullandığım Let’s Encrypt ücretsiz SSL kullanmaktadır. E-ticaret sitesi değilseniz ve ürün satışı yapmıyorsanız bu SSL sertifikası işinizi görecektir. Üstelik ücretsiz. Şimdi kuruluma geçelim.

Blogger Özel Alan için SSL Kurulumu Nasıl Yapılır?

Öncelikle Blogger hesabınız açık şekilde draft.blogger.com adresine gidin. Nedendir bilmiyorum ve araştırmadım normal şekilde panele girince SSL aktifleştirme yeri aktif olmuyor. Bu adres üzerinden girdiğinizde aktifleştirme yapmanıza izin veriliyor. Sonrasında ise aşağıdaki görselde belirttiğim adımları takip edin.

Blogger Özel Alan için SSL Kurulumu
Blogger Özel Alan için SSL Kurulumu

İlk olarak Blogger özel alan adı için SSL kurulumu öncesinde Blogger taslak kullanımını aktifleştirmek gereklidir. Sonrasında ise tekrar

Ayarlar ⇒ Temel

yolunu takip edin ve Blogger özel alan adı için SSL kurulumu işlemini tamamlayın. Yaklaşık yarım saat kadar sitenize ulaşım SSL şekilde sağlanmaz. Sonrasında ise kullanıma açık olacaktır. Ayrıca alan adı yönlendirme kısmında www olmadan yönlendirme seçeneğini aktif etmeyi de unutmayın. Aksi durumda siteadi.com yazıldığında sitenize ulaşılmaz. Aktif ederseniz siteadi.com yazıldığında www.siteadi.com adresi üzerinden sitenize ulaşılır. Böylece Blogger özel alan adı için SSL kurulumu işlemini tamamlamış olduk. İşimiz bittimi dersek ne yazık ki bitmedi. Diğer başlıkta ise SSL kullanımına geçiş yaptıktan sonra yapılması gerekenlere bakalım.

Blogger özel alan adı için SSL kurulumu Sonrası Ne Yapılmalıdır?

Blogger özel alan adı için SSL kurulumu işlemini tamamladıktan sonra sitemizde her adresi SSL’li şekilde düzenlemeliyiz. Özellikle açılan sayfada dışarıdan SSL’siz çağrılan dosya, görsel var ise bu durumda adresimizde https görülse bile güvensiz şekilde işaretlenecektir. Bunun önüne geçmek için Blogger tema ayarlarında HTML düzenle kısmına tıklayın. Burada adresi http olanların hepsini https şekline çevirin. Arama için CTRL + F yapın. çıkan kutuya http yazın. Böylece değiştirilmesi gereken kısımlar işaretlenecektir.

Sonraki aşamada sitemizi ayarladıktan sonra hızlı indeks alması için Google bildirim yapmalıyız. Bunun için Google site ekleme adresine google.com.tr/intl/tr/add_url gidin. Karşınıza çıkan kısacık formu doldurun ve onaylayın. Böylece sitemizi Google bildirmiş oluyoruz. Hatta yazılarınızın daha hızlı indeks alması adına Ping gönderme işlemi yapabilirsiniz. Bazı kesimlere göre artık eskisi kadar işe yaramadığı söylense de benim açımdan hala işe yarıyor. Ping gönderme işlemi için size r10 forumun sunduğu ping gönder hizmetini tavsiye ederim. Ping göndermek için yazınızın linkini kopyalayın. Daha sonrasında ise analiz.r10.net/ping-gonder adresine gidin. Karşınıza çıkan kısımları doldurun ve onaylayın. İşlem tamamlanana kadar sayfayı açık halde bekletin. Hepsi bu kadardır.

Sonraki adımda yapmanız gereken ise sitenizin adresini Google Search Consol’a eklemektir. Bunun için google.com/webmasters adresine gidin. Daha sonrasında dört şekilde sitenizi ekleyin.

  • https://www.siteadresi.com
  • https://siteadresi.com
  • http://www.siteadresi.com
  • http://siteadresi.com

Yukarıdaki şekilde olacak şekilde eklemeleri yapın. Bir sonraki aşamada ise site haritalarını gönderin. Blogger sisteminde site adresi sitemap.xml şeklindedir. Yani site haritalarınız için adres www.siteadresi.com/sitemap.xml şeklindedir. Yine aynı şekilde Google Consol üzerinden site haritanızı göndermeniz yeterlidir. Son olarak bloğunuz için Adsense dışında reklam firması arayışında iseniz Adsense Alternatifi Siteler başlıklı yazımı incelemenizi öneriyorum.

Bu son aşama ile Blogger özel alan adı için SSL kurulumu işlemini tamamlamış olduk. Yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ayrıca beni Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

11 Comments

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.