Firmalar için Sosyal Medyanın Önemi

Sosyal medya, teknolojinin gelişmesi ve artık neredeyse herkesin cebinde birer akıllı telefon olması nedeniyle işletmeler için muhteşem bir pazarlama aracı haline geldi. Sonuç olarak her firma rakiplerine karşı öne geçmek için sosyal medya üzerine yatırımlar yapmaya başladı. Gerçek bir zorunluluk olduğu bu gün tartışılmaz bir gerçektir. Peki firmalar için sosyal medyanın önemi nedir? Bu yazımda bu konu hakkında bilgi vereceğim.

Kurumsal Sosyal Medyanın Önemi

Kurumsal açıdan baktığımız zaman hemen hemen her sosyal medya aracını kullanmanız gerekli. Ancak bazı sosyal medya araçlarına daha fazla zaman ve harcama yapmalısınız. Bu süreç tamamen bir uzmanlık alanı konusudur. Firmanızın bulunduğu sektör, çalışma şekli, müşterilerinize ulaşma süreçleri ve etkileşimleri yani kısaca müşterilere ulaşmayı amaçladığınız ve köprü gibi kullandığınız tüm iletişim araçlarının incelenmesidir. Şimdi başlıklar halinde firmalar için sosyal medya neden gereklidir bir göz atalım.

Sosyal Medyanın Önemi: Müşterileriniz İle Yakınlaştırır

Bu yazımda firmayı tamamen pazarlamacı olarak düşünelim. Buna göre bir pazarlamacının hakkındaki en iyi yorumları bulacağı forum siteleridir. Buralara göz atarak müşterilerinizin firmanız hakkındaki düşüncelerini öğrenebilir ve onlara daha hizmet vermek adına çeşitli datalar elde edebilirsiniz. Bu uygulama sadece forumlar için değil bütün sosyal medya araçları için geçerlidir.

Müşterilerinizi anlamak, kurumsal kimlik açısından oldukça önemlidir. Bugün bir çok kurumsal firma sosyal medya üzerinden müşteri datalarını incelemekte ve takip etmektedir. Bunun en büyük örneğini şu şekilde verebilirim. Bir firma düşünün örneğin GSM firması olsun. Twitter üzerinden o kurumu taglayıp bir paylaşım yaptığınızda size geri dönüş yapılmakta. Aynı durum yaptığınız olumsuz eleştiri içinde geçerli. Başka bir örnek ise benim yaşadığım durum. Ben, kullandığım internet sağlayıcım hakkında olumsuz bir durumu ifade edip ilişkimi kestiğimi duyurdum. Bunun üzerine firma bana cevaben aynı sosyal medya üzerinde cevap verdi. Bu her ne kadar o firma ile çalışmak istemesem de müşterinin kral olduğunu kabul eden firma olduğunu göstermektedir.

Sosyal Medyanın Önemi: Firma Profilinizi Yükseltir

Sosyal medya firmalar için muhteşem şekilde geri dönüş alınacakları yer olabilirken diğer taraftan firmayı milyonlarca zarara uğratabilir. Bunun önlemi ise oldukça basit şekilde alınabilir. Kontrolü firma olarak elinize almanız gerekli. Bunu sağlamak için sosyal medya tartışmalarına katılmanız ve bilgilendirmede bulunmanız gerekli. Müşterileriniz olmayan insanlar bile kısa sürede firmanızın yaptığı yararlı ve yol gösterici katkılardan dolayı firmanıza saygı duyacak ve güvenmeye başlayacaktır. Güvenini kazandığınız müşteri kitlesi ise sizin için sürekli kazanç ve ücretsiz doğal reklam anlamına gelmektedir.

Sorunlara Hızlı Çözüm Sağlar

Sosyal medyanın olduğunu unutun. Hayatınızda kısa süreliğine olmadığını düşünün. Bu durumda firmanızdan memnun olmayan bir kişi kendi çevresine negatif olarak sizi yansıtacaktır. Firma olarak bu durumdan anında haberiniz olmayacak. Aynı zamanda firmanızdan dönüş alması da onu tatmin edecek sürede olmayacaktır. Sonuç olarak sosyal medya, zor müşteriler ile başa çıkma yöntemleri için oldukça önemlidir.

Günümüzde ise sosyal medya sayesinde yaşanılan sorunlara anında çözüm bulunması mümkün. Firma adına yapılan bir bilgilendirme veya kişiye özel olarak atılan mesaj tamamen sosyal medya araçlarının firmalara sunduğu kolaylıklardır. Firma bu sayede çözüm odaklı olmanın yanında müşterilerine kısa sürede çözüm sunmuş olur. Bir diğer artısı ise firma profilini yükselterek potansiyel müşteri adaylarının güvenini kazanmış olur.

Giderlerinizi Azaltır

Doğal reklamın en kolay şekli, günümüzde sosyal medya araçlarını etkili şekilde kullanmaktan geçer. Yukarıda bahsettiğim gibi müşteri kitlenize sunduğunuz çözüm platformu sosyal medya dışında olması size ekstra maliyet yaratacaktır.

Aynı şekilde reklam giderlerinizin büyük bir bölümü sosyal medya kullanımı ile azaltmanız mümkün. Özellikle gerçeklik içeren hikaye tarzı reklamlar sosyal medya araçlarında oldukça ilgi görmektedir. Buna en iyi örnek iphone reklamları diyebilirim.

Iphone reklamlarında direkt olarak ürünün özelliklerini vermek yerine yaşamdan bir kesit sunar. Ürünün hayata kattıkları hakkında bilgiler verir. Bu oldukça etkili bir reklam modelidir. Bu tür reklamlar sosyal medya üzerinde oldukça ilgi görmektedir. Sizlerde hazırladığınız bilgilendirici kısa videolar ile firmanızda büyük katkılar sağlayabilirsiniz. Son olarak daha önce yazdığım “Müşteri Geri Dönüşüm Oranı Nasıl Arttırılır?” konulu yazımı okumanızda faydalı olacaktır. Yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

İçeriğimi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabilirsiniz. Bununla beraber güncel içeriklerimden haberdar olmak adına Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarımdan beni takip edebilirsiniz.

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.