Google Web Site Yönetici Araçlarına Site Ekleme

Arama motorları açısından WordPress web sitenizin bilinirliği oldukça önemli bir konudur. Bu nedenle sitenizi veya bloğumuzu arama motorlarına dost olacak şekilde düzenlemeliyiz. WordPress sitemizi arama motorlarına uyumlu hale getirmek için yapılan çalışmaların tümüne SEO adı verildiğini daha önceki yazılarımdan biliyorsunuzdur. Bu yazımda ise sizlere WordPress sitenizi Google web site yönetici araçlarına ekleme nasıl yapılır hakkında bilgi vereceğim. Yazıma geçmeden SEO ve Doğallık başlıklı yazıma göz atmanızı öneririm.

Bu Yazımda Neler Bulacaksınız?

sorularının cevaplarını bulacaksınız.

Google Web Site Yönetici Araçları Nedir?

Her site sahibi gibi sizde sitenize daha fazla ziyaretçi çekmek isteyebilirsiniz. Bunun için semantik SEO kullanımı ile içerik hazırlama, sosyal paylaşım saatleri hakkında bilgi edinip paylaşımda bulunma gibi SEO ipuçları kullanıyorsunuzdur. Tüm bunlara ek olarak WordPress sitenizi veya bloğunuzu Google araçlarına ekleyerek daha fazla ziyaretçi çekmenize katkı sağlayabilirsiniz. Peki bu Google araçları nedir bir bakalım.

Google web site yönetici aracı sahibi olduğunuz blog veya sitenin arama motorları tarafından nasıl göründüğünü izlemenize imkan tanıyan bir hizmettir. Kullanımı çoğu Google araçlarında olduğu gibi kolay ve ücretsizdir. Bu araçlar WordPress sitenizin veya bloğunuzun arama motorları tarafından nasıl göründüğünü sizlere raporlar halinde sunabilir. Sitenizdeki bir yazının ne kadar göründüğünü, hangi aralıklar ile tıklandığı gibi bir çok konuda bilgi sahibi olmanıza imkan vermektedir.

Özellikle içeriklerinizi yayımladıktan sonra Google web site araçları ile takip ederseniz gelecek ziyaretçi sayısını arttırabilirsiniz. Bunun için yayımda bulunan içerikler arasında en çok ziyaret edilenlere dikkat edin. Hangi konuda ve ne zaman ziyaretçi çektiğini not edin. Bundan öncesinde içerik hazırlamadan önce ubersuggest.io ve Google’u kullanarak anahtar kelime analizi yapın. Daha sonrasında ise SEO kurallarına uygun içerikler hazırlayıp ziyaretçi sayınızı arttırın. Bu noktada “Semantik SEO Kullanımı ve Faydaları” başlıklı yazımı okumanızı öneririm. Şimdi WordPress sitenizi Google araçlarına ekleme işlemi nasıl yapılıyormuş bakalım.

Google Web Site Yönetici Araçları
Google Web Site Yönetici Araçları

WordPress Sitenizi Google Araçlarına Ekleme Nasıl Yapılır?

Öncelikle şunu belirtmemde fayda var. Google araçlarına yazılımı ne olursa olsun tüm sitelerinizi eklemenizi öneririm. Siz ne kadar Google’a açık şekilde davranırsanız O’da size o derece davranıyor. Bu nedenle kalıcı olarak ziyaretçi çekme konusunda kesinlikle Google web site araçlarını kullanmanız gereklidir.

WordPress sitenizi veya bloğunuzu Google araçlarına ekleme işlemi için öncelikle Google web yönetici araçları sayfasına gidin. Burada sizden giriş istenecektir. Giriş yapmak için bir gmail hesabınızın olması yeterlidir. Yoksa hemen gmail.com üzerinden alabilirsiniz. Bu aşamadan sonra gmail hesabınızın olduğunu düşünerek devam edeceğim. Sitenizi eklemeniz için iki yöntem öneriyorum. Şimdi sırayla bu yöntemleri inceleyelim.

Meta Etiketi Kullanımı İle Google Web Yönetici Araçlarına Site Ekleme

Google web yönetici araçlarına giriş yaptıktan sonra karşınıza site ekleme kısmı gelecektir. Hemen sitenizin adresini yazın ve özellik ekle butonuna tıklayın. Tabi ki işimiz bu kadar değil. Bundan sonraki aşamada Google sizin site sahibi olduğunuzu onaylamak ve sitenizi daha iyi analiz edebilmek adına size bir kod verecektir. İstediği ise bu kodu sitenize entegre etmenizdir.

En kolay ekleme yöntemi ise meta etiketi şeklinde alarak sitenize entegre etmedir. Bunun için Google web araları size <meta name=”google-site-verification” content=”Size ait özel kod” /> şeklinde bir meta etiketi verir. Bunu alarak WordPress sitenize eklemeniz gereklidir. Ekleme işlemi için görünüm > düzenleyici sekmelerini takip edin. Daha sonrasında karşınıza gelen sayfada sağ kısımda Tema Üst Bölümü yani header kısmına tıklayın. Açılan sayfaya Google web yönetici araçları sitesinden aldığını meta etiketini ekleyin ve kayıt edin. Daha sonrasında ise Google site yönetici sayfasına gelin ve sitenizi onaylayın.

FTP Yöntemi İle Google Web Yönetici Araçlarına Site Ekleme

Bu kısım blog hayatına yeni başlayanlara önermediğim bir yöntemdir. FTP kullanımı için FileZilla gibi bir programa ihtiyacımız var. Hemen resmi sitesinden ücretsiz şekilde indirip kullanabilirsiniz. Programı kullanmanız için sizden WordPress sitenize ait FTP adresi, kullanıcı adı ve şifre istenilmektedir. Bunları siteniz için kullandığınız host firması aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Bu bilgilere sahip olduğunu düşünerek devam edelim.

Meta etiketi kullanımı yönteminde olduğu gibi bu seferde Google web araçları sitesi size HTML dosyası sunacaktır. Sizden istenilen ise bu HTML dosyasını sitenize yüklemenizdir. Bunun için FileZilla programını açın ve sitenizin host kısmına girin. Sitenizin barındığı kök dizinlerin olduğu kısma HTML dosyasını yükleyin. Kök dizinleri .htaccess kısmında görebilirsiniz. Eğer görülmüyorsa muhtemelen FileZilla programında gizli dosyaları göster seçeneği kapalıdır. Ayarlar kısmından bunu açmanı gereklidir. Yükleme işleminden sonra tekrar Google web araçları sitesine gelin ve onaylayın. Hepsi bu kadardır. Takıldığınız bir nokta olursa yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Eğer yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ayrıca beni Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.