Semantik SEO Kullanımı ve Faydaları

Semantik SEO kavramından önce bir web sitesi ve blog sahibi iseniz SEO konusunu duymuşsunuz. Semantik SEO ise eş anlamlı kelimeler sayesinde sitenize daha fazla trafik çekme uygulamalarına verilen isimdir. Bu sayede sitenizi dilediğiniz konuma getirmek elbette mümkündür. Ancak SEO konusu hakkında hiç bir bilginiz olmadığını düşünerek bu uygulamanın hemen size sonuç veremeyeceği bilmeniz gerekli. Arama motoru optimizasyonu zaten zaman isteyen bir uygulamadır. Dilerseniz illegal yollar üzerinden kısa sürede sonuç almak mümkün ancak bu durumda Google cezalarına yakalanmanız olası bir durumdur. Bu nedenle acele etmemeniz ve her adımınızı Google kurallarına uygun atmanız gereklidir.

İlginizi Çekebilecek Önerdiğim Bazı Yazılarım

Semantik SEO uygulama konusunda yapılan en büyük hata ise kullanılan kelime sayısı oranının fazla olmasıdır. Durumu daha iyi anlatabilmek adına bir örnek verelim. Mesela bir eğitim sitemiz olsun. Online eğitim ve internetten eğitim konularında yükselmek isteyelim. Bu durumda yapılan en büyük hata içerikleriniz de bu iki kelime gurubunu farklı gibi düşünüp kullanmaktır.  Google arama motoru eskisi gibi olmadığını hatırlatayım. Adeta sanal bir beyin gibi düşünülmeli. Kullanacağımız eş anlamlı olan internetten eğitim ve online eğitim sözcük grupları Google gözünde aynı değerlendirilir. Siz nasıl bu iki sözcük grubunu aynı anlama geldiğini biliyorsanız Google bunu biliyor. Bu nedenle kelime yoğunluğunu %3 yapmak isterken aslında iki veya üç katına çıkarmış oluyorsunuz.

Peki Semantik SEO Nedir? Kullanımı Nasıl Olmalı?

Öncelikle Google arama motoru nasıl çalışır bu konu üzerine biraz inceleme yapmamızda fayda var. Bu konu için en iyi bilgiyi yine Google’dan alabiliriz. Arama motoru çalışma prensibi hakkında bilgi sahibi olmak için buradaki sayfaları inceleyebilirsin. Üstelik Türkçe olarak ulaşabilirsiniz.

Eş anlamlı yani semantik SEO kullanımı için kelimelerin benzer anlamalarını çıkarmanız gerekli. Peki bunun faydası nasıl olacak diyebilirsiniz. Şöyle ki arama motorunun isteği, her konu hakkında bilgi sahibi olmaktır. Yani sorduğunuz sorunun cevabı bende yok dememek adına yeni olan her kelime ilgisini çeker. Siz eğer ki arama motoruna yeni bir kelime tanıtırsanız işte o zaman siz de zirvede yer edinirsiniz. En güzel tarafı ise sitenizin yaşı genç bile olsa sizden eski sitelerin önüne bu teknik sayesinde çıkabilmenizdir. Semantik SEO uygulamaları ile sitenize kalıcı bir sıralama kazandırmanız mümkün. Bunun en bariz örneği şuan içinde bulunduğunuz sitedir. Bazı içeriklerimde bu teknik sayesinde bir kaç sayfa daha önlerde kalıcı olarak yer alabildim.

Semantik SEO yani eş anlamlı arama motoru optimizasyonunda uygulamanız gereken püf noktaları aslında oldukça basittir. Öncelikle doğru eş anlamlı kelimeleri belirlemeniz gereklidir. Bunu uygularken Google Rankbrain yani yapay zeka algoritmasının sizi iyi anladığını unutmayın. En önemlisi ise kalıplardan sıyrılın. Eğer siz başkaları gibi aynı yöntemi benimserseniz Google size pek önem vermez. Siz bir şey kazandırmalısınız ki karşılığında arama motoru da sizi ödüllendirsin. Bu nedenle amacınız daha önce yapılmayanı yapmak olmalıdır. Bu bir risk mi evet risk olabilir ancak doğru şekilde uygularsanız kazanırsınız. Asla Google Rankbrain aldatmayı düşünmeyin. Bir gün yapılan güncelleme ile eğer bu yöndeki hileleriniz anlaşılır ise geri dönüşünü olmayan cezalar alabilirsiniz. İş gayet basittir. Sen kazandır ki karşılığında Google’da sana kazandırsın.

Yapmanız gereken ise sitenizde yazdığınız içeriklerde ve yazı başlıklarında eş anlamlı kelimeleri kullanın. Bu uygulamayı sadece bir kaç makalenizde değil tüm oluşturduğunuz ve oluşturacağınız içerikleriniz de bir kural olarak kabul edin. Süreklilik sağlarsanız semantik SEO uygulamalarında kalıcı başarı sağlayabilirsiniz. Eş anlamlı kelimeler ile SEO uygulamalarında normal çalışmalarda da olduğu gibi sabırlı olmanızda önemlidir. Eğer yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ayrıca beni Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

4 Comments

Sende Yorum Yap!

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.